Kineski mag bankarstva, direktor i osnivač banke “China Renaissance” Bao Fan nestao je još u februaru prošle godine, a sada je njegova banka dobila misteriozni račun sa astronomskom cifrom.
Bao Fan je osnovao investicionu banku u Pekingu 2005. godine i stvorio od nje jednu od vrhunskih posrednika za kineske tehnološke firme.
Omogućio je spajanje vodećih servisa za dostavu hrane “Meituan” i “Dianping” 2015. godine.
Kineska investiciona banka, poznata po sklapanju nekih od najvećih poslova u tehnološkom sektoru u zemlji, otkrila je da je primila ogroman račun od 78 miliona juana, odnosno 11 miliona dolara, u vezi sa nestankom njenog bankara Bao Fana.
Zahtjev za isplatu od strane neodređenih kineskih vlasti samo produbljuje misteriju oko Baoa, koji je osnovao banku “China Renaissance” u Pekingu 2005. godine i stvorio od nje jednu od najvećih kineskih kompanija.
Baoov nestanak izazvao je šok u finansijskim i tehnološkim sektorima, dodatno narušavajući poslovno povjerenje tokom značajnog usporavanja ekonomskog rasta.
Slučaj je uslijedio nakon iznenadnih nestanaka drugih poslovnih lidera u Kini.
U februaru 2023. godine “China Renaissance” prijavila je njegov nestanak usred šire antikorupcijske akcije. Godinu i po kasnije, protiv Baoa nisu podignute zvanične optužbe.
Prije godinu dana “Economic Observer”, državna finansijska publikacija, saopštila je da je Bao bio uključen u istragu o sumnji na korporativno mito.
U februaru je Bao zvanično podnio ostavku sa mjesta predsjednika i izvršnog direktora investicione banke iz “zdravstvenih razloga i da bi više vremena proveo na porodičnim poslovima”, navodi se u podnesku na berzi u Hong Kongu.
“Grupa nije upoznata i nema pouzdane informacije o statusu bilo koje istrage sa kojom je Bao bio u saradnji”, naveli su iz “China Renaissance”, koja je prošle sedmice otkrila postojanje uplate od 11 miliona dolara u odvojenom, odloženom prijavljivanju zaliha.
Postoje šture informacije o slučaju i povezanom zahtjevu za plaćanje, koji je primljen u posljednja tri mjeseca 2023. godine i naknadno isplaćen.
Njegovi revizori, zbog toga se muče da shvate kako da to evidentiraju u knjigama, prenio je “Financial Times”, pozivajući se na neimenovane izvore.
Na kraju, “China Renaissance” je prijavila stavku pod “ostala potraživanja”, prema evidenciji zaliha, koja se generalno odnosi na bilo koji neizmireni novac koji kompanija duguje nakon isporuke robe ili usluga kupcima, prenosi “Kurir”.
Navodi se da, iako kineske vlasti mogu smatrati da isplata predstavlja “imovinu povezanu sa slučajem pod istragom”, to ne podrazumijeva pravnu presudu ili novčanu kaznu.
Advokati banke su savjetovali da bi taj iznos mogao da bude “refundiran ili konfiskovan”.
Zbog misteriozne isplate, kineski revizor banke “Zhonghui Anda CPA” morao je izdati “kvalifikovano mišljenje” o godišnjim rezultatima za 2023. godinu, ukazujući da ono može sadržati propuste ili moguće pogrešne izjave.
Njen prethodni revizor “Deloitte Touche Tohmatsu”, jedna od takozvane velike četvorke globalnih računovodstvenih firmi, prekinula je saradnju u decembru prošle godine jer nisu mogli da dođu do Baoa.
(Biznisinfo.ba)