Ministarstvo spoljnih poslova Kine potvrdilo je da je balon koji je viđen nad Latinskom Amerikom iz te zemlje i da se koristi za civilne namjene, dok su iz Pekinga incident sa balonom koji je letio iznad SAD ocijenili kao “neočekivan i izolovan”. Američka vojska je saopštila da traga za ostacima srušenog balona, za koji Vašington tvrdi da je Kini služio za špijuniranje.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine Mao Ning rekla je da je balon, koji je viđen iznad Latinske Amerike, iz Kine i da se koristi u civilne svrhe, prenosi Rojters.
Dodala je da balon, koji je u subotu primijećen iznad Kolumbije, ima ograničenu sposobnost automatskog upravljanja.
Iz Pekinga su ranije rekli da je balon koji je američko vazduhoplovstvo oborilo bio korišćen za meteorološke i druge naučne svrhe i da je slučajno odletio van svog kursa.
Mao Ning je navela da bi Kina i SAD trebalo taj problem da rješavaju na miran i pristojan način, bez upotrebe sile.
“Ovo je neočekivani, izolovani incident”, rekla je Mao Ning, upitana o ozbiljnosti tog događaja, prenosi RTS.
Američka vojska je saopštila da traga za ostacima balona koji je vazduhoplovstvo oborilo u subotu po naredbi predsjednika Džozefa Bajdena.
Iz vojske su dodali da mornarica radi na pronalaženju ostataka letjelice koja je nakon obaranja pala u Atlantski okean u blizini Južne Karoline.
Kina je u nedelju najoštrije osudila obaranje letjelice, navodeći da je ona potpuno slučajno zalutala u vazdušni prostor SAD.
“Kina je jasno tražila od SAD da se s tim pravilno pozabave, na miran, profesionalan i uzdržan način. SAD su insistirale na upotrebi sile, očigledno pretjerano reagujući”, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
U međuvremenu, prvi čovjek kineske meteorološke službe razriješen je dužnosti, objavili su kineski državni mediji.
Zbog ulaska kineskog balona u američki vazdušni prostor, za koji Vašington tvrdi da je špijunski, američki šef diplomatije Entoni Blinken je u petak otkazao posjetu Pekingu.