15.9 C
Podgorica
8.01.2025.

Kako Rusi profitiraju i od njemačko-kazahstanskog ugovora o kupovini nafte

Njemačka više ne kupuje sirovu naftu iz Rusije kako bi postala nezavisna od do skoro najvažnijeg liferanta energije.

Međutim, preko ugovora o isporuci nafte sa Kazhstanom, Moskva i dalje zadržava uticaj u Njemačkoj.

Ove sedmice Kazahstan je u Njemačku isporučio prvu turu sirove nafte putem cjevovoda “Družba”. Time se snebdijeva važna rafinerija u istočnonemačkom Švedu, koja je do kraja prošle godine gotovo isključivo prerađivala rusku naftu. Dostava 20.000 tona (145.000 barela) deo je plana da Njemačka bude manje zavisna od ruske nafte.

Najveća evropska ekonomija ove je godine prekinula kupovinu nafte od Rusije. I to uprkos činjenici da je sirova nafta iz cjevovoda isključena iz embarga koji je Evropska unija nametnula protiv ruske nafte u okviru sankcija Moskvi zbog rata u Ukrajini.

Kazahstan, saveznik Rusije, ove godine želi da transportuje 1,2 miliona tona sirove nafte u Njemačku. Državno kazahstansko preduzeće Kaztransoil već je dobilo odobrenje od ruskog partnera Transnjefta za isporuku 300.000 tona cjevovodom Družba u ovom tromjesečju.

U relativno kratkom vremenu Njemačka je uspela da nađe zamjenu za većinu ruskih isporuka. Međutim, bilo je teško pronaći alternative za Šved, jer mjesto nije povezano sa zapadnonemačkim cjevovodima i rutama isporuke.

Kao rezultat toga, rafinerija radi samo u obimu od 60 posto. Rafinerija je trenutno snabdevena sirovom naftom sa svjetskog tržišta, poput SAD, putem cjevovoda iz luke Rostok.

Kako Rusija profitira?

Rusija će imati prihode preko naknada za prevoz za koje dozvolu daje Transnjeft jer se protok odvija preko njegove mreže. To je dobrodošao izvor prihoda za Moskvu u vreme kada zapadne sankcije i ograničenje cijena utiču na posao s naftom.

Osim toga, nafta se mora prevoziti hiljade kilometara preko ruske teritorije, zbog čega isporuka zavisi od ruske dobre volje. “Moramo posmatrati kako će se Rusija ponašati”, rekla je u ponedeljak portparolka nemačkog Ministarstva privrede.

Da li se ugovorom krši naftni embargo EU?

Nafta iz Kazahstana ne podleže embargu EU i ne spada pod dobrovoljno nemačko odricanje od nafte iz Rusije.

Nafta iz Kazahstana najpre ide za Rusiju, gde se meša s ruskom sirovom naftom pre nego što se izveze preko ruskih luka. Kako bi izbegao probleme sa zapadnim sankcijama, Kazahstan je prošle godine preimenovao KBCO kako bi ga razlikovao od ruskog REBCO-a ili od sirove nafte sa Urala.

U Poljskoj, kroz koju će kazahstanska nafta teći u Njemačku, posebno se plaše da bi moglo biti teško odrediti njeno porijeklo.

Prema navodima njemačkog Ministarstva privrede, neizbežno je da će dio ruske nafte na ovaj način doći u Njemačku. Ipak, navode u ministarstvu, važno je da novac ne ide u Rusiju jer se posao obavlja s firmom iz Kazahstana, a ne iz Rusije.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime