Crna Gora je, i pored redovnih bilateralnih sastanaka, pogoršala odnose sa Hrvatskom, a tenzije su proizašle iz nerazriješenih bilateralnih pitanja, navodi se u izvještaju Evropske komisije.
“Nije bilo napretka u vezi sa neobilježenom granicom između dvije zemlje ili vlasništvom nad brodom ‘Jadran’. Usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu u junu, koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu, izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući proglašenje tri visoka crnogorska zvaničnika za persone non grata”, piše u izvještaju.
Kako se dodaje, odnos sa Srbijom je generalno stabilan, iako povremeno dolazi do međusobnih optužbi.
Podsjeća se da su se desile posjete na visokom nivou i potpisani sporazumi o saradnji između dvije države.
“Nakon dužeg odlaganja, diplomatski odnosi su obnovljeni. Novi ambasador Srbije u Crnoj Gori akreditovan je u februaru 2024. godine, dok se imenovanje ambasadora u Srbiji još čeka”, navodi EK.
U izvještaju piše da je odnos sa Bosnom i Hercegovinom u cjelini ostao dobar, iako dogovorena granica još nije fizički obilježena.
“Političke tenzije u Crnoj Gori izazvane su posjetom lidera entiteta Republika Srpska (Milorad Dodik) u februaru 2024. godine i Rezolucijom UN o Srebrenici”, podsjeća se.
Odnos sa Kosovom, kako se dodaje, ostao je dobar, uz nekoliko konsultacija na ministarskom nivou, koje potvrđuju zajedničku evropsku i euroatlantsku perspektivu, iako su povremeno postojale tenzije unutar parlamentarne većine, posebno u vezi sa prijemom Kosova u Savjet Evrope.