Iako nije poznato koliko je podataka od državne važnosti izgubljeno tokom sajber napada na crnogorske institucije zna se da hakeri nisu uspjeli da se dočepaju biračkog spiska. Tako su bar saopštili iz MUP-a za Dan koji naovdi da se to dogodilo, posledice bi bile ogromne, ne samo po politički život, već i po same građane.
Iako postoji rezervna kopija biračkog spiska koja se čuva u Bijelom Polju, kao i brojni drugi državni dokumenti, hakeri bi mogli da imaju pristup ličnim podacima građana, što bi moglo da ima nesagledive posljedice.
I pored kopije, postojala bi mogućnost manipulacije biračkim spiskom, pa bi vjerovatno moralo da dođe i do odlaganja najavljenih izbora. Srećom, do toga neće doći.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su “Danu” da je evidenacija biračkog spiska izvedena evidencija iz elektronskih registara i evidencija koje vodi MUP (centralni registar stanovništva i registar prebivališta).
“Interni registri i evidencije koje vodi Ministarstvo unutrašnjih poslova nijesu do sada bili predmet hakerskih napada. Ministarstvo unutrašnjih poslova za vođenje svih elektronskih evidencija koristi internu mrežnu infrastrukturu, a u cilju preventivnog djelovanja i potpune izolacije internih elektronskih registara i evidencija preduzeti su određeni koraci iako do sada nijesu primijećeni hakerski napadi nad tim sistemima”, navodi se u odgovoru Ministarstva unutrašnjih poslova na pitanje “Dana” .
Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Muhamed Đokaj kaže da će Agencija pokrenuti postupak utvrđivanja činjeničnog stanja u cilju otkrivanja štete koju su pričinili hakeri, a koja se odnosi na zaštitu privatnosti građana i njihovih ličnih podataka.
On upozorava da, ukoliko bi hakeri imali birački spisak, to bi bio veliki propust države koja ga nije adekvatno zaštitila.
“U biračkom spisku stoji ime, prezime, matični broj, adresa, a s tim hakeri mogu da rade šta im je volja. Mogu da pristupe bankovnim računima građana, zdravstvenim podacima, riječju, svemu. To je veliko zlo kada podaci o svima nama završe kod trećeg lica koje nije ovlašteno da rukovodi zbirkama podataka”, objasnio je Đokaj.