Bez velike pompe, u utorak 20. avgusta, u Bosnu i Hercegovinu (BiH) došao je Vilijam Berns, direktor najveće obavještajne službe na svijetu – CIA. Iako nema zvaničnog objašnjenja njegove posjete Sarajevu – potom će posjetiti Beograd i Prištinu – prema izjavama tamošnjih zvaničnika glavne teme razgovora su secesionizam, bezbjednost i puna podrška multietničkoj BiH.
Prvi čovjek CIA razgovarao je sa direktorom Obavještajno – bezbjednosne agencije Almirom Džuvom, a kraći sastanak imao je sa članovima Predsjedništva BiH i ministrom inostranih poslova Еlmedinom Konakovićem. Sastanku u Predsjedništvu BiH prisustvovala je i članica Predsjedništva Željka Cvijanović, koja je na američkoj listi sankcionisanih osoba “zbog prijetnji Dejtonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu BiH”.
“Dolazak direktora CIA Vilijama Bernsa u region i njegov nastup predstavlja samo potvrdu već jasno izraženog jedinstvenog stava Zapada. Region Zapadnog Balkana je od strateškog interesa i za EU i za NATO i neće se dozvoliti Rusiji da destabilizuje situaciju i potencijalno diversifikuje konflikt iz Ukrajine. Za SAD je neprihvatljiva i bilo kakva opstrukcija evroatlantskog puta BiH koja će izvjesno postati dio NATO-a”, kaže za Insajder Nikola Lunić, izvršni direktor Savjeta za strateške politike.
Prema njegovim riječima, za Srbiju je od strateškog značaja obnova obavještajno . bezbjednosne saradnje sa SAD.
“Bez obzira na predstojeće izbore u SAD, treba da bude jasno da će njihova spoljna politika prema regionu ostati ista. Međutim, ne treba isključiti mogućnost mijenjanja odnosa prema pojedinim liderima koji ignorišu savjete Zapada i pokušavaju da kreiraju još jednu franšizu ruskog svijeta – “albanski svijet”, dodaje Lunić.
Direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku Predrag Petrović navodi da je posjeta Bernsa velika vijest i iznenađenje, s obzirom na to da Balkan baš nije u vrhu prioriteta američke spoljne politike.
“Američka spoljna politika je usmjerena na druge regione, poput Ukrajine, Kine… Međutim, u jednoj njihovoj globalnoj procjeni prijetnji za 2024-tu jedna od tačaka je i Balkan. U okviru Balkana identifikovane su dvije veoma važne tačke koje mogu da izazovu sukobe. To su Bosna i Hercegovina, odnosno Milorad Dodik i njegove secesionističke težnje, a druga se odnosi na Kosovo i Metohiju”, navodi Petrović,
Sagovornik Insajdera dodaje da potencijalno postoji bojazan od eskalacije sukoba na Kosovu i Metohiji, gdje je posebno naznačen “srpski nacionalizam”.
On dodaje da Amerikanci ne žele da imaju novo žarište, jer su njihovi glavni prioriteti na drugim mjestima.
“Posjeta regionu je neka vrsta disciplinovanja. Očigledno da su se zaigrali oni koju su zagovarali priču o secesionizmu, iako su bili svjesni da su im zapravo ruke vezane u tom pogledu i da jedino na koga mogu da se oslone jeste Rusija. A, s druge strane, Moskva je preokupirana svojim problemima i mukom u Ukrajini”, navodi Petrović i dodaje da u ovom trenutku Vašingtonu nisu potrebna nova žarišta po svijetu, naročito ne na Kosovu i Metohiji u BiH.
Analitičari se slažu da će se tokom posjete prvog čovjeka CIA Beogradu razgovarati o smirivanju lokalnih lidera, utišavanju secesionističke retorike, suzbijanju ruskog uticaja i okretanju direktnoj saradnji sa Zapadom.
“Izvjesno je da će Beograd imati pritiske da utiče na prestanak secesionističke retorike u Banja Luci, ali i da prevenira potencijalne incidente na KiM u koje bi Srbi bili involvirani. U situaciji kad Vašington dovodi u pitanje partnerstvo sa Prištinom zbog neodgovornih odluka Aljbina Kurtija, Beogradu bi odgovarali još bliži odnosi SAD i Srbije koje bi eventualno trebalo podići i na strateški nivo”, smatra Nikola Lunić.
Podsjećamo, šef CIA Vilijam Berns je u više navrata boravio u BiH; kao pomoćnik američkog državnog sekretara 2012. godine posebno se interesovao za rad OHR (Ured visokog predstavnika) i pitanja državne imovine. Oko državne imovine i danas se spore zvaničnici u BiH, a rješenje tog pitanja je uslov za zatvaranje OHR-a, piše Insajder.rs.