Etablirani mediji u Crnoj Gori uglavom ne objavljuju sadržaj koji sadrži govor mržnje, ali ni ne ulažu dodatan napor da ukažu da je riječ o spornom govoru koji generišu donosioci odluka ili drugi društveni akteri i da rasvijetle i objasne kontekst, pokazao je šestomjesečni monitoring koji je sproveo tim Instituta za medije Crne Gore.
U komentarima čitalaca na platformama etabliranih portala je zabilježen sporan govor sa elementima govora mržnje.
Na portalima IN4S i Aktuelno bilo je primjera tekstova ili naslova sa elementima neprihvatljvog govora. U odnosu na ukupan broj odobrenih komentara, na portalima IN4S i Aktuelno je uočen značajan broj komentara u kojima se šire uvrede, pozivi na nasilje i mržnja.
Nalozi svih onlajn analiziranih medija na Fejsbuku obiluju spornim sadržajima koji šire korisnici ove društvene mreže, saopštio je IMCG.
Analizirani su portali CDM, Vijesti online, portal Radio-televizije Crne Gore RTCG, zatim Dnevnik 2 TVCG , u periodu od jula do decembra 2022, te portali IN4S i Aktuelno koji su prethodnim istraživanjima prepoznati kao medij koji šire sporni sadržaj, a izdvojili smo tri događaja/incidenate koji generišu/sadrže uvrede na nacionalnoj, polnoj i seksualnoj osnovi ili za koje sumnjamo da sadrže elemente govora mržnje.
Analiza je temeljena i na intervjuima sa iskusnim novinarima i urednicima iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije. “Njihov glavni zaključak je da je obaveza medija da čitaoce moraju upoznati sa spornim i nezakonitim sadržajem koji generišu donosioci odluka ili drugi društveni akteri, uključujući i same medije. Prećutkivanje govora mržnje smatra se odobravanjem govora mržnje ili saučesništvom u širenju štetnog sadržaja”.
Cijela analiza je objavljena na sajtu IMCG.