Ukoliko bi popustili pred zahtevima radnika koji štrajkuju u Švedskoj, stručnjaci smatraju da bi to izazvalo reakcije širom zemlje i prelilo se i na druge sindikate.
Nezadovoljstvo radnika kompanijom “Tesla”, koju vodi Ilon Mask, dovelo je do talasa štrajkova. Počeli su krajem oktobra, kada je sindikat IF Metall najavio protestnu šetnju u Švedskoj, a od tada su im se pridružili i drugi sindikati iz susednih zemalja poput Danske, Norveške i Finske u znak solidarnosti.
“Švedska ima izuzetno visok stepen pokrivenosti kolektivnim sporazumom”, ističe Lars Calmfors, profesor međunarodne ekonomije na Univerzitetu u Stokholmu i dodaje da je negde oko 85 odsto zaposlenih u zemlji obuhvaćeno kolektivnim sporazumom. U Švedskoj ne postoji zakonski minimalac, umesto toga, zemlja se oslanja na kolektivne sporazume kako bi održala pravičnu kompenzaciju.
Odnosi između sindikata i kompanija u zemlji su relativno dobri i skladni, postoji snažna tradicija saradnje između sindikata i poslodavaca u svim nordijskim zemljama.
“Ali ova kultura saradnje posebno je jaka u Švedskoj s vrlo niskim nivoom industrijskih sukoba. Međunarodne korporacije često imaju svoje sisteme kompenzacije i penzija koji su u sukobu sa sistemima koje imamo u Švedskoj”, rekao je Calmfors.
Koordinirani štrajkovi podrške već izazivaju glavobolje za operacije Tesle u zemlji. Švedska pošta uspešno je zaustavila isporuke novih registracionih tablica za električne automobile, dok su danski radnici na dokovima odbili da istovare Tesla vozila. S druge strane, vlasnik kompanije Ilon Mask, javno je napao radnike, nazvavši štrajkove “ludima”.
Tesla može mnogo da izgubi
Švedski štrajk u Tesli je relativno mali. Kompanija za električne automobile nema fabriku u zemlji i zapošljava samo oko 120 ljudi u svojim servisnim objektima u Švedskoj.
Tržište nije posebno važno za Teslu, ali popuštanje švedskim štrajkovima može kompaniji više koštati u smislu oštećenja reputacije.
“Tesla nema kolektivni sporazum nigde – barem ne dobrovoljni. Ako bi ušli u kolektivni sporazum u Švedskoj, to bi pokazalo radnicima u drugim zemljama da ta crta nije apsolutna. Nije ih strah posledice kolektivnog sporazuma, već to što bi moglo pružiti podsticaj sindikatima u drugim zemljama,” ističe Calmfors.
Tesla se trenutno suočava s izazovima u održavanju ravnoteže između očuvanja svoje politike i izbegavanja reputacionih gubitaka na internacionalnom nivou, ali se kompanija ovim povodom, za sada, nije oglašavala.
(euractiv)