Ekolog i građanski aktivista Vuk Iković dao je zanimljiv predlog kako oživjeti seoski turizam u Crnoj Gori. On kaže da stare seoske kuće koje lako možemo naći širom Crne Gore mogu biti idealna prilika za jedinstvenu turističku ponudu.
“Obilaskom sela srijećemo kuće koje su stare 50 i više godina koje su napravljene od lokalnog prirodnog materijala. Stoje tu decinijama, a kao da su oduvijek bile tu, srasle su sa prostorom i čine ga ljepšim”, navodi Iković.
Ipak, kako kaže, zbog neodržavanja i činjenice da su napuštene, gube vrijednost.
“Kada bi bila organizovana ponuda 7 do15 dana po nacionalinim parkovima Crne Gore i smještaj u ovim seoskim kućama, to bi bila najjednostavnija i najljepša naša ponuda.
Tako ove kuće mogu biti smještajne jedinice za odmor na selu, dio originalne kultrune i turističke ponude, a mogu biti iskorišćene i za razvoj porodičnog preduzetništva”, nabraja Iković.
Smatra da bi opštine i turističke organizacije morale da iskoriste ovu jedinstvenu priliku, a da bi se to postiglo potrebno je imati dobar put, struju i riješene imovinsko-pravne odnose.
Ističe da je jako interesantna sama gradnja, jer su ove kuće građene prije razvoja industrije, te da su za igradnju korištene posebne vještine.
“Njihov polažaj u selu i katunu pokazuje da je čovjek vodio računa o svakom kvadratnom metru i o lokalnim vremenskim prilikama. Kuće su građene većinom na neplodnom zemljištu, koje nije plavno i na južnim – osunčanim stranama i osnovni material je drvo i kamen što ih čini energetski otpornim i efikasnim. Istraživanja sličnih objekata u Evropi pokazuju da ovakve kuće zbog svoje toplotne izolacije troše manje struje za grijanje i hlađenje. Ovo znači da je zajednica opstajala zahvaljujući zaštiti prirode. Tako je identitet sela i razvoj kulture usko povezan sa prirodnim karakteristikama”, ističe on.
Za kraj, Iković naglašava da ovakve kuće imaju neprocjenjivu i višestruku vrijednost.
“Ove kuće su svjedoci života naših predaka, imaju neprocjenjivu vrijednost i ljepotu. One treba da budu dio kulturne baštine Crne Gore i da se na njihovom primjeru učimo kako dalje, kako smanjiti potrošnju struje, kako smanjiti zagađenje i prilagoditi se klimatskoj krizi. Mogu postati dio jedinstvene turističke ponude i što prije krenemo u postupak njihovog obnavljanja to ćemo imati manje troškove. Biti gost u ovakvim kućama znači dobiti slobodu, dobiti životnu lekciju. Ove kuće su neistražene, njihova okolina i stara stabla su nam većinom nepoznata. Zato takva sela imaju tajnu i atraktivna su i mogla bi postati šansa razvoja sela. Prednost ovih kuća je što mogu biti korišćene za proizvodnju zdrave hrane, njihovo korišćene bi oživjelo selo, smanjila izolacija sela, povećao bi se značaj zdrave životne sredine. To je istovremeno osnova razvoja seoskog i agro-turizma. Da bi se sve to desilo treba nam akcija, a ne samo papirni predlozi, jer možemo biti zadovoljni samo djelima, ne i namjerama”, zaključio je.