4.9 C
Podgorica
12.12.2024.

IDF: Eliminisane desetine pripadnika Hamasa u Kan Junisu; Gaza: Od 7. oktobra stradalo 29.195 Palestinaca

Rat Izraela i Hamasa – 137. dan. Ministarstvo zdravlja u Gazi koje vodi Hamas saopštilo je da je od početka sukoba u Pojasu Gaze u izraelskim napadima stradalo više od 29.000 Palestinaca , dok IDF tvrdi da je dosad stradalo 12.000 hamasovaca. Evropska unija, posle više napada Huta, pokrenula je pomorsku misiju za zaštitu slobodne plovide u Crvenom moru.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je da 26 od 27 zemalja Evropske unije zahtijevaju hitnu “humanitarnu pauzu”, koja će dovesti do održivog mira u Pojasu Gaze.

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su od početka rata izvele više od 31.000 napada na položaje Hamase u palestinskoj enklavi, kao i na ciljave Hezbolaha u Libanu.

Izraelska vojska, takođe, tvrdi da je do sada ubijeno više od 12.000 hamasovaca, dok iz te palestinske grupe navode da je od početka sukoba stradalo dvostruko manje, oko 6.000 pripadnika Hamasa.

Sa druge strane, Ministarstvo zdravlja u Gazi, koje je pod kontrolom Hamasa, navodi da je od 7. oktobra prošle godine u izraelskim napadima sradalo više od 29.092 Palestinca, dok je preko 6.000 njih povrijeđeno.

Rastu tenzije i u Crvenom moru. Jemenski Huti saopštili su da su pogodili britanski teretni brod u Adenskom zalivu, ali i da su oborili američki dron na sjeveru Jemena.

Savjet Evropske unije je, tim povodom, reagovao pokretanjem pomorske misije za zaštitu slobode plovidbe u Crvenom moru i u Persijskom zalivu.

Za to vrijeme, predsjednik Brazila Lula de Silva proglašen je personom non grata u Izraela zbog izjave o Gazi, ali je naveo da se neće izviniti Tel Avivu zato što je izraelsku operaciju u palestinskoj enklavi uporedio sa Holokaustom.

Ekipe SZO-a u bolnici Naser: Radi samo agregat koji napaja mašine za održavanje života

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je snimak iz bolnice Naser u gradu Kan Junis, na jugu Pojasa Gaze, u koju su njeni timovi ušli u nedelju, dva dana nakon što su izraelske trupe izvršile raciju u toj ustanovi pošto su navodno dobili obaveštajne podatke da su tu taoci koje drži Hamas.

Na snimku objavljenom na mreži Iks (Tviter) vide se medicinski radnici kako evakuišu pacijente uz svetlost baterijskih lampi i opisuju štetu na objektima bolnice.

Direktor SZO Tedros Gebrejesus saopštio je prethodno da je toj agenciji UN dozvoljeno da uđe u bolnicu Naser, dva dana nakon što joj je bio odbijen zahtev za ulazak u taj medicinski kompleks.

Naveo je da je pomognuto lečenje 14 kritičnih pacijenata, od kojih je dvojici bio potreban respirator.

“I dalje su u bolnici Naser 180 pacijenata i 15 doktora i medicinskih sestara. Bolnica se i dalje suočava sa akutnim nedostatkom hrane, osnovne medicinske opreme i kiseonika. Isključena je voda, nema struje, osim rezervnog agregata koji napaja aparate za održavanje života”, istakao je Gebrejesus u objavi na mreži X.

Kan Junis je grad na jugu Pojasa Gaze, gde je utočište našlo više od milion Palestinaca koji su pobegli iz drugih delova Gaze zbog sukoba izraelskih snaga i palestinske militantne grupe Hamas.

Izrael, međutim, najavljuje ofanzivu i na Kan Junis, a humanitarne organizacije i brojni svetski zvaničnici upozorili su da bi to značilo novu humanitarnu katastrofu.

IDF: Eliminisane desetine hamasovaca u Kan Junisu

Izraelske snage su u poslednja 24 sata ubile desetine palestinskih naoružanih napadača u Kan Junisu na jugu Gaze, saopštio je IDF, dodajući da su operacije uključivale vazdušni napad na skladište oružja Hamasa koji je izazvao eksplozije.

SAD potvrdile da će glasati protiv predloga rezulucije SB UN o primirju u Gazi

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija glasaće o arapskom predlogu rezolucije kojom se zahteva hitan humanitarni prekid vatre u Gazi, a na koju su SAD već ranije najavile veto.

Očekuje se da će predlog rezolucije, koju je podneo Alžir kao predstavnik arapskih zemalja, dobiti široku globalnu podršku za okončanje rata između Izraela i Hamasa, prenosi AP.

Glasanje o ovoj rezoluciji arapskih zemalja zakazano je u Savetu bezbednosti za 10 časova po lokalnom vremenu u Njujorku.

Američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild potvrdila je da će Bajdenova administracija uložiti veto na rezoluciju koju su predložile arapske države.

Prema njenim rečima, usvajanje tog dokumenta moglo bi da ometa napore SAD da se postigne sporazum između zaraćenih strana koji bi doveo do prekida neprijateljstava na najmanje šest nedelja i oslobađanja svih talaca koje drži Hamas.

SAD takođe su predložile svoj nacrt rezolucije SB UN u kojem se traži podrška tog tela “za privremeno primirje u Gazi čim to bude moguće”, prenela je ranije agencija Rojters koja je imala uvid u tekst.

Vašington je do sada izbegavao da koristi reč “primirje” u UN, ali se u nacrtu nove rezolucije ponavljaju izrazi koje je predsednik SAD Džozef Bajden koristio prošle nedelje tokom razgovora sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

U nacrtu američke rezolucije takođe se “utvrđuje da bi pod trenutnim okolnostima, velika kopnena ofanziva u Rafi rezultirala daljom štetom po civile i njihovim novim raseljavanjem, moguće i u susedne zemlje”, preneo je ranije Glas Amerike.

Ofanziva bi, kako se navodi, “imala ozbiljne posledice po regionalni mir i bezbednost” i zbog toga se naglašava da “ne bi trebalo da bude izvedena pod trenutnim okolnostima”.

Zamenik američkog ambasadora u UN Robert Vud rekao je u ponedeljak da rezolucija koju su predložile arapske države nije “efikasan mehanizam za ostvarenje tri željena cilja: izvlačenje talaca, veću humanitarnu pomoć i duži prekid borbi”.

Vud je dodao da SAD “ne veruju u ishitrena glasanja, ali da prepoznaju hitnost situacije.”

Dok se izraelska vojna operacija u palestinskim autonomnim teritorijama intenzivira, arapske države, koje imaju podršku brojnih zemalja članica UN, vecć mesecima zahtevaju prekid vatre.

Broj ubijenih Palestinaca do sada je premašio 29.000, navodi se u saopštenju palestinskog ministarstva zdravstva u Gazi i ističe da većinu žrtava čine žene i deca.

Lider Hamasa doputovao u Kairo

Lider Hamasa Ismail Hanije doputovao je u Egipat na razgovore sa egipatskim zvaničnicima o situaciji u Gazi, saopštila je ta palestinska paravojna orgnizacija.

Druga misija evakuacije SZO bolnice Naser, izbavljena 32 pacijenta

Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je završila drugu misiju evakuacije iz bolnice Naser u Gazi, prebacivši ukupno 32 pacijenta u teškom stanju, uključujući decu.

Kako se dodaje, napori da se prebace preostali pacijenti su u toku.

Vlasti u Gazi: Od 7. oktobra poginulo 29.195 Palestinaca

Ministarstvo zdravlja u Gazi saopštilo je da je 29.195 Palestinaca ubijeno a 69.170 povređeno u izraelskim napadima na Gazu od 7. oktobra.

U saopštenju se navodi da su u poslednja 24 časa 103 Palestinca ubijena, a 142 povređena.

Južna Afrika traži od MSP-a da proglasi okupaciju palestinskih teritorija nezakonitom

Južna Afrika pozvala je Međunarodni sud pravde (MSP) da izda neobavezujuće pravno mišljenje da je izraelska okupacija palestinskih teritorija nezakonita, tvrdeći da bi to pomoglo nastojanjima da se postigne rešenje.

Predstavnici Južne Afrike otvorili su drugi dan saslušanja pred Međunarodnim szdom pravde, poznatom i kao Svetski sud, u Hagu.

Saslušanje je usledilo nakon zahteva Generalne skupštine UN za savetodavno, ili neobavezujuće mišljenje o okupaciji 2022. Više od 50 država će izneti argumente do 26. februara.

Izrael ne prisustvuje saslušanjima, ali je poslao pismenu izjavu u kojoj kaže da bi savetodavno mišljenje bilo štetno za postizanje dogovora sa Palestincima.

“Jasna pravna karakterizacija prirode izraelskog režima nad palestinskim narodom može samo da pomogne u otklanjanju tekućeg kašnjenja i postizanju pravednog rešenja“, rekao je sudijama Vusimuzi Madonsela, južnoafrički ambasador u Holandiji.

Najnoviji talas nasilja u Gazi, izazvan napadima Hamasa u Izraelu 7. oktobra, zakomplikovao je već duboko ukorenjene nezadovoljstva na Bliskom istoku i narušio napore ka pronalaženju puta ka miru.

Očekuje se da će sudije trebati oko šest meseci da daju mišljenje o zahtevu, u kojem se od njih traži i da razmotre pravni status okupacije i njene posledice.

(RTS)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime