Učenici osnovnih škola u Zeti od sledećeg polugođa više neće koristiti mobilne telefone u učionicama. To je preporuka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, koju podržavaju uprave ovih škola. Neke od njih, kao što su OŠ “Vladika Danilo” iz Srpske i OŠ “Zarija Vujošević” već su ih zabranili, što se, kako kažu, pokazalo kao dobro. Ostale škole sačekaće da se izjasni Savjet roditelja i školski odbor.
Lidija Rašović, direktorica OŠ “Vladika Danilo”, kazala je da su u njihovoj školi telefoni na časovima zabranjeni.
“Kod nas je zabranjeno donošenje telefona i ako se to desi oni se odlažu dok traje nastava. Od narednog polugođa uopšte neće smjeti donositi telefone. Ko hoće da se čuje sa roditeljima ima naš telefon. Svi smo u funkciji djece. Svakog dana ih vozimo kada je to potrebno, ako je dijete bolesno ili nema prevoz. Roditelji znaju da mogu da računaju na to”, rekla je Rašović.
Predsjednica Savjeta roditelja ove škole Tamara Bubanja kaže da se odluka da se zabrane telefoni dobro pokazala.
“Više nema snimanja tokom časova, pažljiviji su na času i koncentracija im je bolja.Savjet je za to da se mobilni telefoni potpuno zabrane u školama. Lično sam za potpuno ukidanje. Na ovaj način će i onlajn nasilje biti smanjeno”, ističe Bubanja.
Direktorica OŠ “Zarija Vujošević” iz Mataguža Sonja Kenjić kaže da su i prije dopisa ministarstva oni pokrenuli zabranu telefona.
“Ponuđene su opcije da budu potpuno ili djelimično zabranjeni telefoni. Školski odbor je odlučio da bude djelimična zabrana. Donijećem interni pravilnik gdje bi jasno odredili koje su to situacije u kojima bi djeci moglo biti dozvoljeno da ga koriste. Takođe, da vidimo da li koristiti telefone u dvorištu, hodnicima, kako će biti procesuirana djeca koja budu kršila pravila”, rekla je Kenjić.
Direktorica OŠ “Milan Vukotić” Sonja Bjelobrković ističe da su se svi obradovali inicijativi ministarstva o djelimičnoj zabrani telefona.
“I ranije smo pokušavali da ograničimo upotrebu telefona, ali i pored podrške koju smo imali od Savjeta roditelja, nijesmo uspjeli. Za dva dana nam je sastanak Školskog odbora i naša očekivanja su velika. Smatramo da bi za učenike i sveukupni obrazovni proces bilo veoma korisno da se uvede zabrana korištenja telefona u školi. Čak i djelimična zabrana može da koristi, jer svaki trenutak u kojem je dijete odvojeno od telefona ide u korist učenika. Svjedoci smo da najveći broj neprijatnih situacija i svih vrsta nasilja dolazi od telefona. Oni mogu biti korisni i velika podrška školi, ali kod nas se radi o čistoj zloupotrebi. Ako se upotreba svede na pristojnu mjeru i shvati kao jedna vrsta nagrade i odmora poslije učenja, bolji rezultati u učenju su zagarantovani”, kaže Bjelobrković.
Predsjednik Savjeta roditelja Mladen Aligrudić kaže da će se roditelji svih odjeljenja putem ankete izjasniti o predlogu. On smatra da predlog ministarstva treba prihvatiti.
“Moramo prihvatiti da je ovo i neko savremeno dostignuće, pa im ne možemo sve oduzeti, ali da bar dok su u školi budu koncentrisani na nastavu. Plašim se da je koncentracija umjesto na predavanje umjerena na druge stvari. Još nijesmo odlučili. Čekamo da se svi usaglasimo i ako bude tako ona će se primijetiti tek sledeće polugođe”, kaže Aligrudić.
Iz OŠ “Niko Maraš” kazali su da će sačekati odluku Savjeta roditelja i donijeti konačan stav.
Srednjoškolcima neće uvoditi zabranu
U Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci” neće biti zabranjeno korišćenje telefona. Direktor Dražen Boričić kaže da će pokušati da razgovorom sa učenicima smanje korišćenje telefona u školi.
“Pokušaćemo da razredne starješine razgovaraju sa djecom jer mi ne možemo izigravati policajca ako nemamo podršku od roditelja. Prvo ćemo se dogovoriti nastavničko vijeće, Savjet roditelja, Školski odbor, Pedagoška služba da djeca manje koriste telefon. Mislim da je to jedini ispravan put. Zabranjivanje će imati kontru.Pokušaćemo da razgovaramo sa djecom, a ne da im uvodimo zabrane”, navodi Boričić.
(Portal Dan)