4.9 C
Podgorica
12.12.2024.

ČUVA ZDRAVLJE: HPV vakcina ne izaziva sterilitet

HPV vakcina nema nikakvog negativnog uticaja na plodnost, naprotiv – prevencijom HPV infekcija i njihovih posledica, HPV vakcina čuva zdravlje reproduktivnih organa i jednim dijelom omogućava smanjenje rizika od neplodnosti koja može nastati usled raka grlića materice, kazali su za “Dan” iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Podaci sa sajta IJZ-a pokazuju da je do juče ovu vakcinu primilo 8.560 djevojčica i djevojaka i 799 dječaka i momaka.

Najveći broj vakcinisanih je u kohorti rođenih 2013. godine (ukupno 1.298) i 2009. godine (ukupno 1.293).

U odgovoru na pitanje “Dana”, iz IJZ su kazali da nemaju podatke koliko je žena u prošloj godini oboljelo od raka grlića materice.

“Nemamo te podatke, ali u toku je unapređenje kapaciteta odjeljenja za maligne neoplazme radi bržeg prikupljanja, obrade i publikovanja rezultata o obolijevanju od raka, uključujući i slučajeve raka koji su povezani sa HPV infekcijama (rak grlića materice, vagine, vulve, anusa, penisa, pojedini kanceri usne duplje i ždrijela). Prema podacima iz ranijih godina i procjenama SZO, naša zemlja ima veliko javnozdravstveno opterećenje rakom grlića materice”, saopštili su nam iz IJZ.

Vakcinacija obavezna u Letoniji, S. Makedoniji…

Iz IJZ objašnjavaju da obavezna vakcinacija HPV vakcinom nije pristup koji preovladava u državama koje je koriste.

“Generalno, to nije pristup koji preovladava. Obaveznu vakcinaciju su uvele zemlje poput Letonije, Sjeverne Makedonije i još nekoliko država u svijetu. To se zasa nije pokazalo kao ključni faktor, iako se može razmatrati u budućnosti za zemlje našeg regiona”, smatraju u IJZ.

Roditelji s kojima smo razgovarali na temu HPV vakcine najčešće izražavaju bojazan zbog sumnje da li HPV vakcina ima uticaj na plodnost u kasnijem reproduktivnom dobu. Iz IJZ-a tvrde da HPV vakcina nema nikakvog uticaja na neplodnost.

“Prevencijom HPV infekcija i njihovih posljedica, HPV vakcina čuva zdravlje reproduktivnih organa i jednim dijelom omogućava smanjenje rizika od neplodnosti koja može nastati usled raka grlića materice ili tretmana predmalignih i malignih promjena na grliću materice. Nikakvog negativnost uticaja ova vakcina nema na plodnost, naprotiv”, naglašavaju iz IJZ.

Na pitanje u kojoj bi mjeri, prema njihovim očekivanjima, vakcinacija HPV vakcinom mogla smanjiti broj oboljelih od raka grlića materice u budućnosti, te koliki bi obuhvat vakcinom morao da bude da bismo osjetili njene efekte, ističu da obuhvati u ciljnim kohortama treba da budu bar 50 odsto u kontinuitetu 10 i više godina da bismo imali vidljive rezultate na nivou populacije.

“Zasad smo daleko od toga i fokus će ove i narednih nekoliko godina biti na individualnoj zaštiti i postepenom povećanju obuhvata prije svega u kohortama djece uzrasta 9–14 godina, odnosno prije navršene 15. godine, što je jedan od glavnih ciljeva Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), posebno kada su u pitanju djevojčice. Ukoliko obuhvati ne budu iznad navedenog u produženom periodu, imaćemo samo individualne benefite po vakcinisane, ali ne i populacioni efekat”, objašnjavaju iz Instituta.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime