Udruženje Saveza dijabetičkih društava Crne Gore, kao i Udruženje “Plavi krug–Bar”, zatražili su od Fonda za zdravstveno osiguranje, da se pomjeri starosna granica za senzore za mjerenje nivoa šećera u krvi, koje pacijenti oboljeli od dijabetesa dobijaju, do 27. godine.
U toku je izrada analize na osnovu koje će Fond donijeti konačnu odluku o eventualnom pomjeranju starosne granice za ostvarivanje prava na uređaj za kontinuirano mjerenje koncentracije šećera u krvi.
Prema riječima doktorke endoknrinologa i predsjednice Udruženja Valentine Kalinić, sa pomenutim senzorima oboljeli od dijabetesa imaju kontinuirani glukozni monitoring, koji omogućuje da na svom mobilnom uređaju vide nivoe glukoze, trendove kretanja glukoze, kao i upozorenja u stvarnom vremenu. To se može omogućiti i njihovim članovima porodice, ljekaru i na taj način se njihovo stanje može pratiti tokom cijelog dana.
Prema pravilniku Fonda, pacijentima sa tip 1 DM do 18 godine omogućena je refundacija sredstava za kontinuirani monitoring glukoze CGM, jer ne postoji aparat za kontiniurani monitoring u Crnoj Gori. Pošto nije registrovan za kupovinu, uz izvještaj ljekara, pacijenti tromjesečno dobijaju nadoknadu. Godišnji trošak za senzore, koji se refundira preko Fonda zdravstva, a roditelji prethodno plaćaju, iznosi oko 1.700 eura (jedan senzor košta oko 60 eura i traje 14 dana).
“Pacijenti sa navršenih 18 godina gube taj status refundacije, međutim velika većina njih tokom nastavka školovanja nijesu u stanju materijalno sebi da to priušte, a neophodno im je. S tim u vezi u ime udruženja Vas molim da starosnu granicu pomjerimo do 27. godine i da nastavimo refundiranje CGM, a težimo, ukoliko to bude moguće, da to obezbijedimo svim pacijentima s tip 1 DM (kojih ima 5-10 odsto) od ukupnog broja pacijenata s dijabetesom u Crnoj Gori”, navela je dr Kalinić u pismu upućenom direktoru Fonda Vuku Kadiću.
Iz Fonda objašnjavaju da je obezbjeđivanje senzora za sve osiguranike koji su oboljeli od šećerne bolesti uslovljeno finansijskim sredstvima, odnosno budžetom Fonda za 2023. godinu.
“Za održavanje dobre glikemije kod pacijenata sa dijabetesom, neophodno je omogućiti im 52 senzora i jedan transmiter na godišnjem nivou”, ističe doktorka.
Inače, pacijentima sa dijabetesom tipa 1 u Crnoj Gori je osim ovog vida terapije, dostupna i insulinska pumpa, a ukoliko na tržištu Crne Gore bude zainteresovanih isporučilaca tog aparata koje su boljeg kvaliteta od onih koje su trenutno u upotrebi, Fond će, kako su naglasili, pokrenuti potrebne procedure radi njihove dostupnosti osiguranicima.
Insulinske pumpe su izuzetno skupe. Jedna košta oko 4.000 eura, a rok trajanja je oko četiri godine.