Građani svih gradova Crne Gore dobrovoljno su policiji predali 615 komada vatrenog oružja. Naoružanje je vraćeno u okviru akcije “Poštu život, vrati oružje”. Navedenih 615 komada vraćeno je za oko dva mjeseca. Najviše se “razoružalo” Podgoričana, koji su vratili 230 komada, a najmanje, odnosno po dva komada oružja, vraćeno je u Gusinju i Tuzima.
“Od 8. maja do današnjeg dana, kroz kampanju “Poštuj život, vrati oružje”, ukupno su policiji građani vratili 615 komada vatrenog oružja, 264 komada djelova oružja, 70 komada minsko-eksplozivnih sredstava, kao i 20.059 komada municije. Građani su najviše oružja vratili u Podgorici – 230 komada, zatim u Herceg Novom – 60, u Nikšiću i Baru po 45 komada, u Bijelom Polju – 36, u Budvi – 30, u Pljevljima – 25, u Danilovgradu – 24, u Kotoru – 19, Beranama – 18, Cetinju – 14, Plavu i Tivtu po 11 komada, u Plužinama je vraćeno 10 komada oružja, u Ulcinju devet, u Kolašinu šest, u Mojkovcu, Žabljaku i Šavniku po četiri komada, po tri komada u Andrijevici i Rožajama i po dva komada oružja u Gusinju i Tuzima” saopšteno je za “Dan” iz Tima za odnose s javnošću Uprave policije.
Stručnjaci za bezbjednost već decenijama upozoravaju da je broj nelegalnog oružja znatno veći od legalnog. Zbog toga apeluje na veće kazneza nedozvoljeno oružje i hitan plan za razaranje ilegalnog tržišta.
U izvještaju o radu Uprave polcije za prošlu godinu navedeno je da je policija sprovodila intenzivne aktivnosti na kontroli sprovođenja Zakona o oružju, posebno zabrane nošenja vatrenog oružja na javnom mjestu, te da je to preventivno uticalo na stabilnost javnog reda i mira.
“Tokom 2022. godine policija je od građana oduzela preko 30 odsto više komada oružja. Napominjemo da je od ukupno oduzetog vatrenog oružja (412) u ilegalnom vlasništvu bilo 145” piše u izvještaju.
Takođe, u tom dokumentu je navedeno i da su u toku 2022. godine, po liniji rada kriminalističke službe, oduzeta ukupno 322 komada oružja – 284 komada vatrenog oružja, 10 komada gasnog oružja, osam komada hladnog oružja…
Brojna istraživanja pokazala su i da je naša država u samom svjetskom vrhu i kada je u pitanju broj ubistava koji je počinjen iz vatrenog oružja.
Treći u svijetu po naoružanju
Prema istraživanju međunarodne agencije Small Arms Survey sa sjedištem u Ženevi, na svijetu postoji više od milijardu komada vatrenog oružja, od kojih je većina u rukama civila, a mnoge od zemalja Zapadnog Balkana nalaze se u vrhu liste zemalja sa najvećim brojem komada oružja na stotinu stanovnika.
Prema ovom istraživanju, na trećem i četvrtom mjestu nalaze se Crna Gora i Srbija, sa jednakim brojem komada oružja na stotinu stanovnika, odnosno 39,1. Navodi se da u Srbiji civili imaju 2.719.000 komada oružja, od čega 1.186.086 registrovanog i 1.532.914 neregistrovanog. U Crnoj Gori postoji 245.000 komada oružja, 103.536 registrovanog i 141.464 neregistrovanog.