Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović primio je ambasadore Finske Kima Lahdevirta i Švedske Anike Ben David, koji su prilikom susreta iskazali zahvalnost za podršku Crne Gore članstvu u Alijansi, što u ovim zemljama, kako su kazali, visoko cijene.
Ambasadori su zahvalili predsjedniku na brzom odgovoru na njihovu inicijativu za prijem, posebno na, kako su kazali istorijski dan za obje zemlje u kontekstu bezbjednosne perspektive i aplikacije za prijem u članstvo NATO saveza.
Kako navode u saopštenju iz Kabineta predsjednika, obostrano je izraženo očekivanje da će proces ratifikacije sporazuma o pristupanju trajati kratko i da će imati razumijevanje svih zemalja članica.
Ambasador Finske je podsjetio da je neposredan povod zahtjeva za prijem u Alijansu, agresija na Ukrajinu, ali i naglasio da su procesi proširenja EU na ZB i proširenje NATO na sjeverni dio Evrope, komplementarni procesi, koji idu ruku pod ruku u cilju ujedinjene evropske perspektive.
Ambasadorka Švedske istakla da je motiv za razmatranje evropske bezbjednosne perspektive u njenoj zemlji, brutalno prekinuti 200-o godišnji mir u kojem je uživala Švedska, uz zadovoljstvo što su obje države zajedno na putu ka članstvu u NATO.
Đukanović je podsjetio da su Finska i Švedska prijateljske države Crnoj Gori, i da smo zahvalni za podršku našim evropskim aspiracijama kao uzornim modelima u brojnim oblastima.
On je čestitao na efikasno sprovedenim procedurama u nacionalnim okvirima, ističući da agresija na Ukrajinu nikoga ne može ostaviti ravnodušnim i da niko ne može ostati neutralan u odnosu na posljedice agresije na svaku evropsku zemlju.
“Pristupanje Finske i Švedske, osnažiće Alijansu, donijeti novi kvalitet i vrijednost, što će vjeruje, razumjeti sve članice, kazao je Predsjednik. Crna Gora zna značaj ažurnog pristupanja, i potrudićemo se da budemo jedna od prvih zemalja koja će ratifikovati Sporazum”, poručio je predsjednik.
Zajednički je ocijenjeno da je jako važno nastaviti proces ujedinjenja Evrope i širenje NATO u cilju bezbjednosti, stabilnosti i globalne konkurentnosti Evrope. Na toj liniji ambasadori su pozdravili i formiranje nove Vlade u Crnoj Gori, kao podsticaj daljoj evropskoj perspektivi naše zemlje.
Razmijenjena su mišljenja i o unapređenju bilateralne saradnje, posebno u oblasti ekonomije, trgovinske i turističke razmjene i primjeni dobrih iskustava i praksi Finske i Švedske u Crnoj Gori, posebno u oblasti obrazovanja