Da ćemo dobiti pomoć koja se, prije svega, dodjeljuje za jačanje sposobnosti država za sprečavanje sukoba, izgradnju i očuvanje mira i jačanje međunarodne sigurnosti i stabilnosti skoro da smo bili sigurni polovinom marta, kada je Savjet Evropske unije potvrdio odluku dogovorenu na nivou ambasadora o povećanju sredstava za Evropski instrument mirovne pomoći za pet milijardi eura i stvaranju unutar toga posebnog namjenskog fonda za pomoć Ukrajini.
Ovom odlukom gornja granica finansijskih sredstava za Evropski instrument mirovne pomoći (EPF) popela se na preko 17 milijardi eura za period od 2021. do 2027. godine. Pojedine države su dobijale na desetine miliona eura, a Ukrajina stotine i milijarde.
Vlada Crne Gore je čak u Platformi za učešće crnogorske delegacije na 13. sastanku Odbora za stabilizaciju i pridruživanje, koji je održan u Podgorici 21. februara, napisala da je delegacija Evropske službe za vanjske poslove (EEAS) boravila u ekspertskoj posjeti Ministarstvu odbrane 30. novembra 2023. radi razmatranja modaliteta za pružanje podrške Crnoj Gori u cilju jačanja odbrambenih kapaciteta, u okviru potencijalne mjere pomoći EPF-a za Crnu Goru za 2024, shodno prioritetima i potrebama VCG (ova potencijalna podrška EEAS-a odnosi se na nabavku opreme za ekstremne zimske uslove i opremu za jačanje HBRNO i SAR kapaciteta).
Tadašnji šef diplomatije Filip Ivanović, kako piše u pomenutoj platformi, shodno sugestiji EEAS-a, uputio je zahtjev za podršku jačanju odbrambenih kapaciteta Crne Gore visokom predstavniku EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku Žozepu Borelju u decembru 2023.
Sada vidimo da od toga nema ništa i da Evropski instrument mirovne pomoći još uvijek nema u planu Crnu Goru, a mnogi to povezuju sa posljednjim političkim događajima kod nas – od donošenja rezolucije o Jasenovcu, pa do rekonstrukcije Vlade.
Zbog toga smo uputili pitanje Delegaciji Evropske unije u Podgorici zašto Crna Gora nije planirana, ali konkretan odgovor nismo dobili.
– Evropska unija i njene države članice su posvećene jačanju saradnje sa partnerima sa Zapadnog Balkana u oblasti bezbjednosti i odbrane, kako na regionalnom, tako i na bilateralnom nivou. Države članice u Savjetu EU trenutno razgovaraju o mogućoj podršci EPF-a. Ove dikusije u Savjetu su interne i povjerljive, a ishod ovih diskusija biće saopšten kada to bude potrebno – saopšteno je “Danu” iz Delegacije EU u Podgorici.
Iz Ministarstva odbrane Crne Gore nismo dobili odgovor na isto pitanje. Pitanje je upućeno prije deset dana, a poslali smo ga na vajber i ministru Draganu Krapoviću lično. Naravno, ako ovih dana ili mjeseci dobijemo odgovor na naše pitanje, odmah ćemo ga objaviti.