Evropska federacija novinara (EFJ) upozorila je da se vještačka inteligencija (AI) sve češće koristi kako bi se proizvodili obmanjujući vizuelni i tekstualni sadržaji, s ciljem širenja dezinformacija koje bi uticale na javno mnjenje.
Zbog toga je, kako se navodi u saopštenju objavljenom na sajtu federacije, “više nego ikad potrebno da javnost razvija medijsku pismenost, kako bi različitim tehnikama i alatima prepoznala dezinformacije i razumjela funkcionisanje medija”.
“Vještačka inteligencija čini moćne alate svima dostupnim, uključujući i zlonamjerne aktere. Zato je važno da se medijska pismenost posmatra kao skup alata i tehnika koje omogućavaju korisnicima da prepoznaju dezinformacije i protumače medijski sadržaj”, ukazala je EFJ.
U predstojećem periodu bi, kako navodi EFJ, Evropska zajednica za vještačku inteligenciju, podatke i robotiku trebalo da razgovara sa sindikatima i udruženjima novinara o dizajnu i razvoju alata vještačke inteligencije koji bi medijskim radnicima olakšali posao.
“Neophodna je saradnja različitih institucija, programera, vlada i izdavača i urednika medija. Odgovornost redakcija je da obezbijede da se alati vještačke inteligencije koriste u skladu sa novinarskim standardima”, dodala je federacija novinara.
Sa sve bržim razvojem vještačke inteligencije, raste zabrinutost širom svijeta u vezi sa njenom bezbjednošću.
Tako je Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) 18. jula prvi put održao sjednicu o prijetnji koju vještačka inteligencija (AI) predstavlja međunarodnom miru i stabilnosti.
Generalni sekretar Antonio Gutereš (Guterres) pozvao je na regulaciju AI i uspostavljanje UN tijela za nadzor nove tehnologije.
U aprilu 2023. na kontrolu naprednih sistema AI pozvali su poslanici Evropskog parlamenta, dok su u maju lideri sedam najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) na samitu u Japanu pozvali na razvoj globalnih tehničkih standarda za AI.