Evropska unija svoju ekološku štetu prebacuje u treće zemlje, a prije svega na svoje istočne susjede, među kojima je i Crna Gora, pokazali su rezultati studije međunarodne grupe istraživača.
Emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i potrošnja materijala iz Evropske unije povećavaju se izvan, a smanjuju unutar država članica, prema studiji koju je u četvrtak prenio časopis “Nature Sustainability.”
“Potrošnja u EU uglavnom koristi zemljama članicama, a loše se odražava na životnu sredinu istočnih susjeda poput Albanije, Crne Gore, Srbije, Ukrajine i Moldavije” rekla je koautorka studije i profesorka univerziteta u Birmingemu Juli Šan.
Ni za jedan drugi region odnos između štete i koristi nije tako nepovoljan kao u istočnoj Evropi. Osim toga, Brazil, Kina i Bliski istok takođe osjećaju efekte “prekomjerne potrošnje” u EU.
S druge strane, 85 odsto ekonomske dobiti ostaje u Uniji.
Istraživačka grupa se usredsredila na 10 ekološki štetnih posljedica potrošnje u EU, uključujući pokrivanje tla, potrošnju podzemnih voda i ispuštanje toksina u zemljište i vodu.
U analizama, grupa je ispitala kako su se faktori potrošnje u EU razvijali između 1995. i 2019. Oslanjali su se na bazu podataka “Exiobase” Evropske agencije za životnu sredinu, koja prati uticaj potrošnje na ekološki sistem.
(DPA)