Evropska unija danas je napravila svoj prvi veliki korak ka pokretanju digitalne verzije eura, kontroverznog projekta koji su doveli u pitanje političari i banke.
Evropska komisija je predložila uspostavljanje okvira za moguće uvođenje digitalnog eura i predlog da se obezbijedi obavezno prihvatanje gotovinskog plaćanja kako bi se odagnao strah mnogih da bi digitalna valuta mogla u potpunosti da istisne gotovinu.
Komisija je predložila i da digitalni euro, nematerijalna valuta, dobije status zakonskog sredstva plaćanja u eurozoni, a trenutno taj status imaju samo novčanice i kovani novac eura.
Od Kine do Sjedinjenih Američkih Država, Jamajke do Japana, više od 100 centralnih banaka širom svijeta istražuje ili se sprema da uvede digitalne valute kako elektronska plaćanja rastu, mijenjajući način na koji ljudi troše svoj novac, prenosi AFP.
Pokret za stvaranje digitalne verzije jedinstvene valute započeo je 2020. godine kada je predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard predložila ideju, a banka je pokrenula javnu konsultaciju.
Evropska komisija, izvršno tijelo EU, objavila je 28. juna predlog koji će biti pravni osnov na kome bi ECB mogla da pokrene digitalni euro.
Valuta bi bila dostupna pojedincima koji žive u eurozoni i posetiocima. To bi građanima ponudilo dodatnu opciju plaćanja za korišćenje onlajn i oflajn sa svojim digitalnim novčanicima, obezbjeđujući istu anonimnost kao kovanice i novčanice.
Konačni zakon mora da podrži 27 država članica EU i Evropski parlament.
Entuzijasti za digitalni euro kažu da će on dopuniti gotovinu i osigurati da ECB ne ostavi prazninu koju kasnije popunjavaju privatni igrači – obično izvan EU – i druge centralne banke.
“S obzirom na to da je euro već druga valuta u svijetu koja se najviše trguje, to nije oblast u kojoj možemo da priuštimo da budemo iza krivine. Moramo da idemo naprijed sa digitalnom valutom”, rekao je potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis novinarima.
(Dan)