Mislim da bi najbolje bilo da se raspišu novi izbori. To bi novoj vladi dalo puni legitimitet. Ovo sada je pomalo nasilno stvaranje nekih većina koje nemaju stabilnost, nemaju jasnu politiku i pravac djelovanja. Vidjeli smo sada kako djeluje Vlada sa konstituentima koji nemaju ni približno isti pogled na mnoga pitanja, pa i na Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC). Izgubili smo pola godine, a znalo se da postoje duboke razlike među konstituentima oko bitnih pitanja, kazao je za “Dan” politički analitičar i sociolog Andrija Đukanović.
Manje od tri mjeseca trebalo je da se Vlada na čelu sa premijerom Dritanom Abazovićem počne klimati i da opet počne politička kriza u Crnoj Gori. Nesuglasice su kulminirale nakon što je Vlada usvojila tekst Temeljnog ugovora sa SPC. Iako je iz Demokratske partije socijalista (DPS) nakon toga saopšteno da ova vlada više nema njihovu podršku, formalne inicijative za njen pad ili nove izbore još uvijek nema. Iz partije Mila Đukanovića tada su naveli da treba stvoriti pretpostavke za što skorije organizovanje novih izbora, a sličan stav ima i Socijaldemokratska partija (SDP), čiji su kadrovi ministri u Vladi.
“Izbori su najbolji izlaz iz ove krize. Najpošteniji i najčistiji. Vjerovatno bi i nakon izbora bilo teškoća oko sastavljanja nove vlade i njenih prioriteta, ali ovo sad je priličan ćorsokak. Moguće da državni izbori budu održani sa lokalnom, ali vremena nema puno. Vidjećemo šta će sledeći mjeseci donijeti. Teško je predvidjeti sledeće događaje u ovakvom političkim odnosima”, rekao je Andrija Đukanović.
Prema njegovom mišljenju, trebalo je povesti širi dijalog o Temeljnom ugovoru.
“To pitanje treba zatvoriti i regulisati odnos sa SPC, jer bi se na taj način zatvorilo jedno pitanje koje već dugo opterećuje društvo. Međutim, danas imamo situaciju da jedan dio društva ne prihvata taj ugovor i smatra ga štetnim. Razlozi nezadovoljstva ugovorom su različiti, ima tu i partijskih interesa, ali su i neke vanpolitičke strukture, poput civilnog sektora, prepoznale sporne momente u ovom ugovoru. Vjerujem da bi bilo bolje da se dijalog produžio i proširio. Ovako ostaju rezerve i nejasnoće u vezi sa nekim odredbama ugovora”, naveo je Đukanović.
Teško do dogovora
Sagovornik Dana naglašava da deblokada sudstva zavisi od dijaloga i dogovora političkih partija.
“Svi su na riječima spremni da se dogovore, ali to nije lako postići. Odnosi između pobjedničke većine iz 2020. su narušeni, a sada imamo i pokvarene odnose među partnerima iz aktuelne vlade. Ostaje da se vidi da li će opšti interes prevladati nad partijskim. Uzimajući u obzir dosadašnju praksu, teško će doći do dogovora”, smatra Đukanović.