Privredni sud priznao je odluku Arbitražnog suda u Londonu, te naložio kompaniji “Sveti Stefan hoteli” i Vladi da na ime troškova postupka pred međunarodnim Trbunalom kompaniji “Adriatic properties”, zakupcu elitnog ljetovališta Sveti Stefan-Miločer, isplati 522 hiljade britanskih funti, ili 620 hiljada eura.
“Usvaja se predlog za priznanje strane arbitražne odluke predlagača ‘Adriatic properties’ DOO Budva i ‘Aidway investments limited’ sa Britanskih Djevičanskih ostrva, pa se priznaje strana arbitražna odluka – Druga djelimična arbitražna odluka Londonskog suda za međunarodnu arbitražu, od 25. septembra 2023. godine, sa Dodatkom Drugoj djelimičnoj arbitražnoj odluci od dana 12. oktobra 2023. godine, te se izjednačava sa odlukama sudova Crne Gore i proizvodi pravno dejstvo kao i odluke donijete od strane sudova Crne Gore”, piše u rješenju Privrednog suda.
Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović uložila je žalbu Apelacionom sudu na odluku Privrednog suda…
Drugom djelimičnom arbitražnom odlukom Suda u Londonu, kompaniji u većinskom vlasništvu države – “Sveti Stefan hoteli”, naloženo je da plati 226.575,70 funti, što predstavlja 50 odsto nastalih pravnih troškova.
Kako piše u odluci, u slučaju da “Sveti Stefan hoteli” ne plate u roku od 30 dana od dostavljanja odluke, zaračunaće se kamata po stopi LIBOR plus 3,5 odsto godišnje.
Drugom djelimičnom odlukom naloženo je i da “Sveti Stefan hoteli” i Vlada, odnosno nekadašnje Ministarstvo ekonomskog razvoja, solidarno isplate kompaniji “Adriatic” 295.341,45 funti, uz zaračunavanje pomenuto kamate ako to ne učine u roku od mjesec.
Zakupac elitnog crnogorskog ljetovališta je pred sudom, kako piše u obrazloženju, naveo da je arbitražna odluka donijeta u postupku pred Londonskim sudom za međunarodnu arbitražu po zahtjevu za nadoknadu troškova u dva postupka za određivanje privremene mjere protiv “Sveti Stefan Hoteli” i i Ministarstva ekonomskog razvoja.
Podsjećaju da se arbitražni postupci vode u vezi sa Ugovorom o zakupu hotela Sveti Stefan i Miločer i Ugovorom o zakupu hotela Kraljičina plaža, zaključenim 31. januara 2007.
“Sveti Stefan hoteli” i Vlada, koju zastupa zaštitnik imovinsko pravnih odnosa, zatražili su od Privrednog suda da odbije predlog zakupca hotelskog kompleksa. Vlada je ukazala da u ovom slučaju, kako su naveli, postoji isključiva nadležnost crnogorskog suda.
“Crnogorski sud je dužan da ex oficio vodi računa o izigravanju primjene domaćeg mjerodavnog prava i da isto sankcioniše na našin što u konkretnom slučaju neće primijeniti englesko pravo, jer njegova primjena ima za cilj izbjegavanje primjene crnogorskog prava, odnosno zakona”, stav je zaštitnika koji Privredni sud nije uvažio.
Hotelska grupa “Budvanska rivijera” se pred sudom pozvala na stav Vrhovnog suda Crne Gore da se za sve sporove između pravnih lica registrovanih u Crnoj Gori primjenjuje isključiva nadležnost crnogorskog suda, te da zbog toga nije bilo mjesta primjeni osnova za pokretanje postupka međunarodne arbitraže.
Kompanija “Adriatic properties”, grčkog biznisemena Petrosa Statisa, već četvrto ljeto drži zatvoren grad-hotel Sveti Stefan i Vilu Miločer, dok je obustavila izgradnju novog hotela “Kraljičina plaža” od kada je započeo arbitražni postupak. Bez dogovora o načinu funkcionisanja Kraljičine plaže i staze između te plaže i spa-centra u Miločerskom parku, hotelski operator “Aman” neće da otvori grad-hotel Sveti Stefan, jer ne mogu da garantuju gostima bezbjednost i privatnost.
Upravo je korišćenje Kraljičine plaže, koja je decenijama bila zatvorena za javnost i rezervisana isključivo za goste hotela, ali i političku elitu, dovelo do zatvaranja Sveca. Grad-hotel je zatvoren 2021. nakon što su mještani polomili ogradu na Kraljičinoj plaži, a Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom naredilo njeno uklanjanje, te staze u Miločerskom parku oslobodilo za korišćenje.
Nakon što se u ljeto 2021. desio incident, iz “Adriatic propertiesa” su tražili garancije od države da se to neće više dešavati, ali ih nisu dobili. Tada je država pokrenula arbitražni postupak pred sudom u Londonu, a potom je “Adriatic Properties” uzvratio.
To je uslovilo i novi problem, da gotovo dvije godine Statisova kompanija odbija da, do okončanja arbitraže, plati zakupninu vladinoj kompaniji HTP “Miločer” zakup kompleksa Miločerskog parka, gdje se nalazio stari hotel Kraljičina plaža, a gdje su započeli gradnju novog, sa apartmanima za tržište. Kvartalna rata iznosi 87 hiljada eura.
Kvartalna zakupnina od 380 hiljada eura ne plaća se ni kompaniji “Sveti Stefan hoteli”, vlasniku grad-hotela Sveti Stefan i Vile Miločer.
Obje kompanije su zbog toga u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji.
Zaštitnica: Pogrešan pristup suda
Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović u žalbi Apelacionom sudu navodi da “nisu ispunjene pretpostake za priznanje arbitražne odluke”.
“U smislu Zakona o međunarodno privatnom pravu, Zakona o arbitraži i člana V tačka 2a Njujorške konvencije o priznanju i izvršenju stranih arbitražnih odluka. Priznanjem predmetne strane odluke… je omogućeno izbjegavanje primjene imperativnih zakonskih normi države Crne Gore, zaobilaženjem primjene kolizionih normi, izmjenama odlučujućih činjenica i vještačkim stvaranjem tzv. ‘tački vezivanja’, odnosno stranog elementa, a sve sa nedozvoljenim ciljem ishodovanja primjene engleskog prava. U konkretnom slučaju postoji isključiva nadležnost suda Crne Gore. U pitanju je pogrešan pristup suda, jer predmet spora pravni posao vezan za nepokretnosti na Svetom Stefanu, pa je arbitražna odluka donesena u tom sporu. Dakle, predmet spora nisu troškovi kako to sud pogrešno nalazi”, navela je u žalbi u koju su “Vijesti” imale uvid.