Građani Bara neobaviješteni o dešavanjima u akvatorijumu Luke jutros su sa zebnjom osluškivali zvuke policijskih, vatrogasnih i sirena hitne pomoći, praćene helikopterskim nadletanjem kruzera “Ambition” usidrenog na gatu Port of Adrie.
Dramatični tonovi a u lučkom prostoru i scene koje su osvanule na najopoularnijim lokalnim društvenim mrežama, srećom, bili su dio velike interresorne vježbe nazvane “Jadran 22”, čiji je domaćin bila Luka Bar.
U vježbi je čak 240 pripadnika 24 državne institucije, sa preko 15 angažovanih plovila, dva vojna helikoptera, dvadesetak vatrogasnih, policijskih i medicinskih vozila, sve naočigled predstavnika domaćih državnih organa i partnerskih policijskih organizacija iz više zemalja EU i regiona koji su vježbu pratili sa palube kruzera „Ambition“.
Po ocjenama prrisutnih ali i nadležnih demonstrirana je zavidna uvježbanost u spašavanju ljudskih života, imovine i prirodne sredine koju su demonstrirali pripadnici vojnih, policijskih, vatrogasnih i medicinskih timova, ali i radnici preduzeća koja su lučki koncesionari.
Tokom vježbe primijenjene su standarne operativne procedure u cilju unapređenja interoperabilnosti državnih i ostalih institucija, a sa uvježbavanja dijela snaga u cilju sprečavanja svih oblika prekograničnog kriminala, spašavanja na moru, požara, tehničko-tehnoloških akcidenata, sprečavanja zagađenja mora, traganja.
Cilj vježbe bio je testiranje nacionalnih planova i procedura, uvježbavanje ljudstva, provjera funkcionalnosti opreme i sredstava po pitanju traganja i spašavanja na moru, sigurnosti i bezbjednosne zaštite u lukama, zaštite mora od zagađenja sa plovnih i plutajućih objekata, kao i provjera kapaciteta reagovanja u lukama i marinama. Ukratko – unaprijeđenje sistema koordinisanog funkcionisanja Unutrašnje službe zaštite i Službe zastite i spašavanja u incidentnoj situaciji shodno nacionalnoj zakonodavstvu, Planom obavezno štićenog objekta Luka Bar AD, Planom zaštite i spašavanja i ISPS kodom,kao i procedure za koordinaciju sa ostalim državnim entitetima u skladu sa obavezama iz nacionalnih planova.
Zvanično, zadatak vježbe je bilo interresorno uvježbavanje elemenata koji participiraju kroz Nacionalni plan spasavanja u cilju dostizanja neophodnog nivoa zajedničkog djelovanja, u različitim kriznim situacijama kao i komandovanje i rad u saniranju posljedica vještački izazvanih katastrofa.
U manjem segmentu izvršena je provjera snaga bezbjednosti u dijelu sprečavanja svih oblika prekograničnog kriminala.
U prvom dijelu vježbe viđena je akcija policijskog antiterorističkog tima koji je demonstrirao akciju hapšenja nekoliko lica u fingiranom bjekstvu. Viđena je potjera na moru, sa atraktivnim uskakanjem policijskih bording timova u gliser sa bjeguncima koji je vozio punom brzinom. Ovaj dio vježbe bio je posvećen sprječavanju krujumlčarenja unutar luke i na moru, izveli su ga Uprava policije-specijalna jedinica, zajedno sa odjeljenjem vodiča pasa i pripadnicima Granične policije-Sektora jug.
U drugom dijelu vježbe demonstrirano je traganje za nestalim osobama i spašavanje na kopnu i na moru, a „meta“ spasilaca bila je osoba koja je pala u more sa palube zapaljenog broda. Plamen je „izbio“ na palubi mornaričke raketne topovnjače 406. U akciji su učestvovali vatrogasci Luke Bar i opštinske Službe zaštite i spašavanja kao i tim UPSUL-a.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Sa mora su u pomoć pritekli vojni remorker „Orada“, te remorkeri „ Topolica“, „Rumija“ i „Tito“ svih lučkih koncesionara, kao i brod „Jovana“ iz Porto Montenegra, sa čijih su paluba posade dejstvovale po vatri vodenim topovima.
Potom je viđena i akcija sa pripadnicima Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore koji su demonstrirali vrhunsku pilotažu na dva helikoptera „Bel“ , prvo u gašenju požara iz vazduha, a onda i u akcijama takozvanog „vinčovanja“-spuštanja spasilaca na brod i izvlačenje povrijeđenih sa broda na konopac preko vinča.
Viđena je i akcija čišćenja mora od izlivene nafte upotrijebljeni su disperzenti u skladu sa odobrenjem Agencije za zaštitu životne sredine i CETI-ja, a oko broda je postavljena zaštitna brana da bi se spriječilo dalje širenje nafte.
Na lučkom Gatu V, istovremeno je simulirana akcija spašavanja nakon pada vazduhoplova u more: drugi vojni helikopter je „vinčovanjem“ izvadio povrijeđenu osobu.
Povrijeđenom licu su prvu pomoć na licu mjesta ukazale ekipe Opšte bolnice Bar i Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, da bi potom uslijedio transport vazdušnim putem u Opštu bolnicu Bar.
Vježba je okončana defileom uključenih plovila, kao i kopnenom smotrom angažovanih jedinica.