11.9 C
Podgorica
6.04.2025.

Dokić: Kasnimo sa pripremama za sezonu, obiće nam se to o glavu

Projekcije za turističku sezonu 2025. godine u Crnoj Gori ukazuju na očekivanja umjerenog ekonomskog rasta, uz određene izazove i rizike., a prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), predviđa se da će crnogorska ekonomija zabilježiti rast od 3,6% u 2025. godini.

Međutim, EBRD upozorava na potencijalne rizike, uključujući slabiju spoljnu potražnju iz eurozone i moguće poremećaje u globalnoj trgovini, koji bi mogli negativno uticati na turistički sektor.

Stručnjaci upozoravaju da na urističku sezonu negativno može uticati nastavak pada dolaska ruskih turista, koji su donosile značajne prihode CRnoj Gori, jer su poznati i kao veoma veliki potrošači u vanpansionskom segmentu. ​

S obzirom na to da je turizam ključna grana crnogorske ekonomije, sa učešćem od gotovo 30% BDP-a, pad prihoda od turizma u 2024. godini za 3,6% u odnosu na prethodnu godinu izazvao je zabrinutost među privrednicima. Oni ističu potrebu za hitnim mjerama kako bi se spriječio nastavak negativnih trendova u 2025. godini. ​

“Veoma je loše što se kasni sa pripremama za turističku sezonu, jer će posljedice toga osjetiti cijela ekonomija, i to će nam se, naravno, obiti o glavu “,  poručio je ekonomski analitičar Davor Dokić za portal “Dana”, upozoravajući da Crna Gora ni u aprilu još nema jasan plan i konkretne mjere za predstojeću ljetnju sezonu.

Prema njegovim riječima, neophodno je da se Crna Gora hitno vrati na rusko tržište, jer je gubitak turista iz te zemlje prethodnih godina doveo do direktnog smanjenja prihoda u sektoru turizma. Dokić ističe da je odluka o zabrani letova i viznom režimu za ruske državljane Crnu Goru koštala više od 500 miliona eura godišnje, te da je politička fleksibilnost po ovom pitanju nužna ukoliko država želi da stabilizuje turistički prihod i poveća devizni priliv.

Uprkos ovim izazovima, Nacionalna turistička organizacija Crne Gore (NTO CG) intenzivno radi na promociji destinacije. U saradnji sa britanskim turoperatorom Jet2, povećani su kapaciteti za ljeto 2025. godine za dodatnih 9%, uz najveću ponudu letova ka Tivtu do sada. Očekuje se da će ovakve inicijative doprinijeti povećanju broja turista iz Velike Britanije. ​

Ipak, stručnjaci upozoravaju na potrebu za pažljivim praćenjem globalnih ekonomskih kretanja, posebno u kontekstu mogućih trgovinskih ratova i njihovog uticaja na investicije i turizam. Crna Gora, kao mala i otvorena ekonomija, osjetljiva je na ovakve spoljne faktore, što zahtijeva proaktivne mjere i prilagođavanje strategija za održiv razvoj turizma u 2025. godini. ​

U tom kontekstu, Strategija razvoja turizma Crne Gore 2022-2025. godine, koju je Vlada usvojila, ima za cilj afirmaciju Crne Gore kao globalno prepoznate turističke destinacije sa smanjenom sezonalnošću poslovanja i umjerenijim regionalnim razlikama. ​

Dokić upozorava da osim vanjske politike i geostrateških odluka, Crna Gora turistima „okreće leđa“ i na domaćem terenu – izuzetno visokim cijenama, koje su već prošlog ljeta dovele do drastičnog pada broja posjetilaca u jeku sezone.

„Ako cijene ostanu na nivou iz 2024. godine, a usluga se ne poboljša, turisti će zaobići Crnu Goru i potražiti povoljnije destinacije“, naglasio je on.

Još jedan hroničan problem, kako kaže, jesu saobraćajne gužve i loša infrastruktura, posebno u primorskim gradovima.

Nedostatak obilaznica, poput one oko Budve, dodatno pogoršava utisak koji turisti nose iz Crne Gore. Dokić smatra da bez ozbiljnih infrastrukturnih ulaganja – koja izostaju iz godine u godinu – nije realno očekivati održiv rast ni u turizmu ni u ukupnom BDP-u.

Pored toga, Dokić kritikuje i povećanje PDV-a za ugostiteljski sektor sa 7% na 15%, što će, prema njegovim riječima, negativno uticati na hotelijere i restorane, a neke čak natjerati da zatvore ili pređu u sivu zonu.

„Turizam je najvažnija grana crnogorske privrede, ali se prema njemu ponašamo kao da je nevažna“, zaključuje Dokić, uz poruku da bi projekti poput valorizacije Buljarice i strateške promocije tržištima poput Rusije, Bjelorusije i Kazahstana mogli predstavljati prekretnicu.

U zaključku, dok postoje izazovi i rizici koji mogu uticati na turističku sezonu 2025. godine, intenzivne promotivne aktivnosti i strateški planovi razvoja turizma pružaju osnovu za optimizam i očekivanja uspješne sezone.

- Oglasi-spot_imgspot_img
IzvorDan
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime