„Zapad želi DPS, ali ne želi Mila Đukanovića. Njegova saradnja sa Zapadom je postala opterećenje, zbog njegove trgovine kokainom. Sve ovo što se dešava sa Medenicom, Marovićem pa i Šarićem je zatvaranje kruga oko Mila Đukanovića”, je gostujući u Jutarnjem programu na Happy televiziji politički analitičar Vladimir Dobrosavljević.
On je ocijenio da je najvažnija stvar pri formiranju manjinske vlade u Crnoj Gori je u stvari povratak DPS-a, njegova reanimacija u političkom životu nakon 2020. godine, a za šta je i odgovorna i vlada Zdravka Krivokapića koja nije obavila svoj dio posla.
„Kolika je vrijednost te vlade se vidi po tome da ona dva mjeseca nije mogla da se konstituiše. To iz jednog prostog razloga što su predstavnici spoljnog faktora prosto bili zaokupljeni dešavanja u Ukrajini. Oni nisu mogli biti dadilje političkim elitama, pa je jedna saradnica Gabrijela Eskobara pozvala Dritana Abazovića da mu kaže da moraju završiti to prije Vaskrsa. Sa druge strane, morao je lično i Eskobar da prisustvuje.“, kazao je Dobrosavljević.
On je ocijenio Vladu kao preglomaznu za malenu zemlju i kazao da sad slijedi nova sistematizacija u vidu pečata, žiro računa, promjene administracije…
„Ja mislim da će se narednih 5-6 mjeseci baviti sama sobom, a onda već dolazimo u domen predsjedničkih izbora, vjerovatno i nove parlamentarne izbore. Koliko je samopouzdanje konstituenata koji čine novu vladu, vidi se po inicijativi za odlaganje lokalnih izbora.“, kazao je on.
Dobrosavljević je dodao da Zapad i moćne Zapadne sile žele da utiču na političke procese, ali da je mnogo veći problem to što, čak i bez zapadnog poziva, političari trče kod njih.
„Bio sam svjedok tih događaja da američka i engleska ambasada se nisu u toj mjeri miješali, sve dok nisu bili pozvani da arbitriraju među političkim subjektima koji su pravili 42. Vladu. Pojedini politički subjekti su zvali strance da arbitriraju. Vi kad pustite vuka u tor, ne čudite se što će ovce biti poklane posle toga.“, kazao je on.
Dobrosavljević smatra da su Srbi u boljem položaju nego prije 2020 godine, manje je napeto, i lakše je reći i živjeti kao Srbin, ali da ništa nije urađeno na afirmaciji srpskog naroda.
„U samim djelovima vlasti imate rezervu prema konceptu Otvorenog Balkana, nije ni potpisan Temeljni ugovor. Tu vidite da se nije vodilo računa o građanima srpske nacionalnosti u Crnoj Gori.“, smatra on.
Ono što je najvažnije u kontekstu ove priče je odlaganje volje naroda odnosno lokalnih izbora smatra Dobrosavljević i pita šta će nam onda demokratija.