Sve više gimnazija i srednjih škola širom Srbije podržava studentske zahteve i proteste: odaju poštu stradalim 1. novembra i potpuno ili delimično blokiraju škole. Međutim, neverovatna scena je bila za vreme blokade gimnazije Jovan Jovanović Zmaj u Novom Sadu: Radivoje P. Stojković, direktor ove gimnazije klečao je sedam sati u školskom dvorištu molio se i palio tamjan.
Klečanje
Učenici su od Stojkovića, krajem novembra, tražili da se javno izvini njima i profesorima i da povuče javno izvinjenje koje je u ime škole uputio premijeru Srbije Milošu Vučeviću. Nerazumevanje đaka i direktora je počeo nakon što su gimnazijalci prvi put odali poštu stradalim sugrađanima. Vučević ih je odmah optužio da su politički instruirani i da je profesorka njegovog sina na silu isterala iz škole i primorala na ta čin. Stojković je zatim u ime škole uputio javno izvinjenje Vučeviću zbog čega su đaci protestovali, a situacija je kulminirala u ponedeljak ujutru: đaci su stupili u blokadu, zaključali se u zgradi gimnazije, Stojković nije mogao da uđe u školu pa je klečao u dvorištu škole, molio se, palio tamjan dok su okruživali nastavnici i sveštena lica.
08.25h Direktor jovine gimnazije Radivoje vec sat vremena kleci od kako su ucenici gimnazije stupili u blokadu (sve ih vise) ..dosao mu i popa.. pic.twitter.com/yWt4Qw8pWn
— zarko bogosavljevic (@zarkobns) December 16, 2024
„Ja sam samo za mir”, rekao je Stojković nakon sedam sati klečanja. Na pitanje novinarke da li će ispuniti zahteve đaka on je odgovorio da nije upoznat sa zahtevima, i da čeka šta će, zajedno sa đacima, odlučiti tim za krizne situacije u gimnaziji.
Izbor
Iako su se đaci u mnogim školama u Srbiji uključili ili najavili proteste i blokade direktori su se suočili sa velikim problemom – moraju da izaberu između profesorkog poziva i lojalnosti Srpskoj naprednoj stranci. Direktori na čiji izbor nije uticala SNS podržali su učenike, dok su oni drugi verbalno sprečavali učenike da odaju poštu stradalima u Novom Sadu, upozoravali roditelje preko društvenih mreža da deca nsu bezbedna ako izađu da odaju poštu…
Uprkos tim pretnjama sve beogradske gimnazije njih 14 je proglasilo blokade, u čemu ih prate i mnoge stručne škole. U Kragujevcu, Nišu, Zrenjaninu, Subotici, Gornjem Milanovcu, Čačku, Požarevcu i Valjevu ustali su maturanti sa parolama: „1. novembra u 11:52 realnost se srušila na nas”, „Dokle da živimo u danima žalosti, o.š Vladislav Ribnikar, Mladenovac, nadstrešnica NS”…
Pošto studentska podrška svakodnevno dobija na masovnosti talas protesta za sada je nemoguće zaustaviti iz nekoliko razloga:
Zahtevi studenata su prihvatljivi velikom broju građana, javni prostor je godinama od strane režima i njihovih medija opterećen neistinama, brutalnim reakcijama i namernom zamenama teza o onome šta se stvarno dešava i kako se živi.
Vučić moli studente
Neprestano ponavljanje predsednika Srbije, predsednice parlamenta i premijera da su zahtevi studenata ispunjeni, a zapravo nisu, rezultira sve većom blokadom više saobraćajnica u sve više gradova – na 15 minuta zbog 15 poginulih.
Razni sastanci premijera sa studentski organizacijama koje bi trebalo da predstavljaju akademce a zapravo ih kontroliše SNS nisu urodili plodom jer cilj je bio kraj protesta. Čak i batinaši sa kapuljačama i razjareni vozači nisu mogli da probiju blokade. Onda je u nedelju uveče plasirana priča da se protiv Srbije vodi hibridni rat – ali tek pošto je troje studenata u emisiji „Utisak nedelje” reklo da zahtevi studenata nisu ispunjeni, da se oni ne obraćaju predsedniku niti bilo kome lično već institucijama i da se osećaju nebezbedno jer se svakodnevno suočavaju sa nasiljem.
Govoreći na instagramu sa kojim se sve nedaćama suočava Srbija i da ga bezbednosne agencije obaveštavaju o hibridnom ratu predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao ”…Zato molim i sve naše studente, njihove profesore da se vrate u učionice i amfiteatre, da rade ono što je njihova obaveza. Zahteve su imali, oni su ispunjeni, dobili su ono što su tražili. Molim ih da ne budu oruđe nikada u rukama bilo kojih politčkih činilaca”….
Odgovor
Studenti kažu da traže odgovornost i još većom blokadom i podrškom onim kolegama čiji fakulteti još nisu prekinuli sve nastavne obaveze. Na primer u Nišu od 14 fakulteta jedino Medicinski još radi. Zato su studenti otišli da podrže kolege medicinare koji donose odluku da li će totalno prekinuti nastavu iako su već podržali zahteve.
Podsetimo u Beogradu je na oba Univeziteta (umetnosti 4 fakulteta i UB 31 fakultet) nastava blokirana, kao i u Novom Sadu (14 fakulteta). U Kragujevcu je potencijalno blokirano svih 13 fakulteta – to znači da podržavaju zahteve studenata ali da na plenumima, (centralo telo na kojem se odlučuju) još nisu doneli odluku o obustavi nastave.