Visokim cijenama povratnih avio-karata na relaciji Beograd – Tivat, Beograd –Podgorica i obratno trebalo bi da dođe kraj, jer ove države svoje zakonodavstvo na putu ka EU moraju da usklade sa evropskim. To ne znači da će sporazum koji su potpisale dvije države, a po kome između njih lete samo nacionalne avio-kompanije, biti ukinut, ali on se mora prilagoditi evropskim propisima.
Otvoreno nebo – zatvorene cijene
Jedan od uslova za ulazak u EU je i Sporazum o otvorenom nebu kojim je uspostavljeno zajedničko evropsko vazduhoplovno područje, a čije su potpisnice i Srbija i Crna Gora. On se zasniva i na jednakim uslovima konkurencije po kojem je zabranjena svaka diskriminacija na nacionalnoj osnovi.
Niskobudžetne kompanije još uvijek nijesu izrazile interesovanje da lete između dvije države, ali nijesu ni mogle, jer ih koči sporazum između Srbije i Crne Gore po kojem na ovoj relaciji mogu da lete samo nacionalne avio-kompanije. Međutim, niskobudžetne kompanije obavljaju već neke letove iz Crne Gore i Srbije prema drugim evropskim gradovima jer im je upravo Sporazum o otvorenom nebu to omogućio.
– Dobro je da postoje nacionalne avio-kompanije, ali i jeftinije karte, građani moraju da izvrše pritisak – rekao je za Pobjedu Zvezdan Kalmar, koordinator za evropske mreže i saobraćaj iz Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) i koordinator za program saobraćaja iz Nacionalnog konventa o EU.
Kalmar navodi da će završetak auto-puta između Srbije i Crne Gore predstavljati i konkurenciju avio-saobraćaju s obzirom na vrijeme koje će biti potrebno da stignete u Crnu Goru i vrijeme koje je sada potrebno kada putujete avionom: od transporta do aerodroma do toga da morate da dođete sat prije leta, sam let i transport od aerodroma do mjesta gdje idete.
– Suvereno je pravo države da ima nacionalne prevoznike i ona može da ne izda dozvole drugima – zato jeftini operatori ne idu. Budimo realni, naši operatori imaju neku vrstu monopola. Sada nema fleksibilnosti tržišta i nije moguće zamisliti neku brzu konkurenciju koja bi počela da donosi jeftine letove. Međutim, pošto naše zakonodavstvo moramo da prilagodimo zakonodavstvu EU, sporazum koji su zaključile Srbija i Crna Gora može da opstane, ali će biti ograničeno pravo države na državnu pomoć – objasnio je Kalmar i naglasio da EU „neće dozvoliti da se daju tolike subvencije za nacionalne avio-kompanije“.
Navodeći da monopol postoji i kada imate konkurenciju, što je slučaj sa telekomunikacionim operatorima koji međusobno dogovaraju cijene, Kalmar kaže da je teško kada kartu moraš da kupiš mnogo vremena unaprijed i kada je basnoslovno skupa. „Postavlja se pitanje javnog interesa ako je to basnoslovno skupo i ako se mora nadoknađivati iz budžeta, onda ispada da je to komunizam za bogate, a za siromašne je feudalizam“, zaključio je on.
EU zabranjuje monopole
EU ima unutrašnje pravo, ali i formalno, monopoli su zabranjeni, objašnjava za Pobjedu Aleksandar Olenik, advokat i potpredsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine
– Načini kojima će Evropska komisija obavezati članicu, koja hoće da joj se pridruži, na poštovanje tih pravila – različiti su: mogu da budu politički, da to bude dio procesa pregovaranja, a mogu, nakon pristupanja EU, da budu dio ekonomskih uslovljavanja – naveo je Olenik i podsjetio da ekonomska uslovljavanja znače da se spriječi finansiranje i ulaganje u dalji avio-saobraćaj zemlje koja je pristupila, ali može da se ide i na sudske postupke.
– Po tom pitanju unutrašnjeg prava, EU država članica podleže tim postupcima – kaže Olenik.
Navodeći da Hrvatska i Bugarska imaju lou kost kompanije koje lete, a ovdje ih nemamo zbog monopola, Olenik objašnjava na što sve utiče monopol.
– Monopol onemogućava da Srbija i Crna Gora uđu u EU jer monopolisti gube ogroman novac i to je suština svih politika na Balkanu i u Srbiji i Crnoj Gori. Više puta je rečeno da su DPS i Milo Đukanović sklonjeni da Crna Gora ne bi ušla u EU – to je finansirano bukvalno od onih koji imaju monopol i kojima odgovara da mogu da zadrže takvo stanje što duže. Isto tako i Zoran Đinđić je ubijen da Srbija ne bi ušla u EU sa istim ciljem da oni koji imaju monopol mogu dalje da zarađuju na tome – kaže Olenik.
Navodi da se radi o legalnom monopolu između pomenutih avio-kompanija, ali da postoji i monopol na kriminalnom tržištu.
– Postoji monopol koja je najjača i najorganizovanija kriminalna grupa i njima odgovara da ne uđemo u pravni sistem u kojem postoji nezavisno tužilaštvo, a sud i policija rade svoj posao. Najviše koristi od monopola ima 100 ili 200 ljudi koji zbog svoje zarade finansiraju i sprečavaju dalji napredak, naročito Crne Gore ka EU, koja je bukvalno na korak od toga. Taj korak se produžio baš zbog politike koja je finansirana iz ovih monopola – kaže naš sagovornik.
Nada u EU
Prema Olenikovom mišljenju, možemo da se nadamo da ćemo ulaskom Crne Gore u EU ili neposredno prije toga imati lou kost kompanije i u Crnoj Goru kao i svuda u EU.
– Kada se uđe u EU, to je jedno tržište i tada ne možete da imate ovakvu vrstu monopola – napominje on i objašnjava da je monopol ,,kada se vi i ja dogovorimo sada ćemo da ˈderemo sa cijenamaˈ“.
– Monopol je kartelsko udruživanje poput trgovinskih lanaca u Beogradu – oni javno sjednu, svi osim „Vera“, ne znam zašto on nije, i dogovore se da sve poskupi pa neke stvari budu duplo skuplje nego u Evropi – zaključuje Olenik.