Većina pobjedničke koalicije od 30. avgusta pretprošle godine vjeruje da je kompromisno rešenje za izlazak iz političke krize i formiranje nove vlade Crne Gore ukoliko premijersku fotelju dodele lideru DEMOS-a, Miodragu Lekiću a ne da „slugu mandatara traže u NVO sektoru i da duboka država odlučuje ko će u vladu kako bi se zadovoljili centri moći, a ne izborna volja građana”, piše Politika.
List citira izvršnu direktoruku Centra za građansko obrazovanje Daliborku Uljarević koja kaže da je „tehnička vlada je najbolje rešenje za izlazak iz krize pod uslovom da je vode političari iz stranaka koje je podržavaju”. Dodala je da se njenim imenom kao potencijalnom premijerkom neodgovorno i nekorektno manipulisalo.
Kada je Đukanović neustavno, kako su tvrdili svi koji su preko noći postali opozicija, dao mandat za sastav vlade Dritanu Abazoviću, Crnom Gorom horski se zapevalo: „Hoćemo izbore prije zore.” Međutim, umjesto izbora osvanula je nova 43 vlada Dritana Abazovića i to pre svega zahvaljujući podršci Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića. A ti isti su, nakon nepuna četiri meseca, smenili premijera koga su izglasali, uz podršku Socijaldemokratske partije Ranka Krivokapića i Raška Konjevića, Socijaldemokrata, Bošnjačke stranke, Liberalne partije, Prave Crne Gore Marka Milačića i Demokrata Alekse Bečića.
Iz Abazovićevog Građanskog pokreta URA danima poručuju da je lopta u dvorištu Demokrata i DPS-a nakon što nisu podržali njihovog predsednika.
„Nije bilo poziva na pregovore. Naš stav je jasan, možemo da se dogovaramo oko vanrednih parlamentarnih izbora, možemo da se dogovaramo oko deblokade pravosuđa, oko rešenja za Vrhovno državno tužilaštvo, Sudski savjet… Što se tiče vlade to je pitanje za Demokrate, i DPS koji čine novu parlamentarnu većinu”, rekao je funkcioner URA, Zoran Mikić.
Socijalistička narodna partija (SNP) je kategorična da neće praviti nikakve političke dilove sa onima koji su oborili 43. vladu.
„Što se nas iz SNP-a tiče, oni ljudi i one partije koje su oborile vladu mogu da formiraju novu skupštinsku većinu, već su je formirale. I ta nova vlada može samo u okviru skupštinske većine da bude”, poruka je poslanika SNP-a, Dragana Vukića.
Dok se vode javne rasprave, sporenja i polemike između pobjednika prošlih parlamentarnih izbora, DPS se ne oglašava. Vjerovatno su zadovoljni ovakvim raspletom jer su oborili vladu pod čijim rukovodstvom je uhapšeno desetak uglednih sudija, predsednika sudova, raznih biznismena, a među njima i jedan od suvlasnika privatnog Đukanovićevog fakulteta u Donjoj Gorici. Jedino su kazali da su spremni za vanredne parlamentarne izbore i dogovor o tome ko će ih pripremiti.
„Demokrate neće ulaziti ni u kakvu koaliciju sa DPS-om, ali ni u modele u kakve su ulazili SNP i URA. Na stolu su tri opcije. Prva da se poštuje narodna volja od 30 avgusta”, poručio je lider Demokrata Aleksa Bečić, ali nije naveo hoće li i kada pobednicima parlamentarnih izbora ponuditi razgovore.
Poslanik Demokratskog fronta ispred Nove srpske demokratije Jovan Vučurović, kaže za „Politiku” da je nevjerovatno da dio političkih struktura toliko želi da zavisi od stranih centara moći i da prezire ono što je glas naroda. To se, naglašava, ogleda u atmosferi koja se pravi nakon pada vlade Dritana Abazovića. „Crna Gora je protektorat u kome se za sve pitaju Bilčik, Lajčak, a pridodaje se i Picula”, ocjenjuje Vučurević.
DF je, objašnjava on, onog dana kad je bila rasprava o vladi uložio ogromnu energiju i napor da ponovo okupi pobjednike poslednjih izbora, ali su preovladali animoziteti i netrpeljivost između Demokrata, članova URA i SNP-a
„Zato je važno da oni koji su u političkom sukobu smire strasti i da se dogovaraju. Shodno tome, loptica je u dvorištu Demokrata, URA, SNP-a, Prave i Ujedinjene, da se usaglase i da onda nama daju predloge”, navodi Vučurović. „Naravno, postoje i drugi modaliteti, ali sumnjamo da je neko spreman da vladu formira sa DPS-om, mada kao što vidimo, sve je moguće”, dodaje.
Predsednik Ujedinjene Crne Gore (UCG), Goran Danilović za „Politiku” kaže da Đukanović sada pokušava da ponovo ima glavnu reč i da crnogorsku političku scenu „ubi neiskrenost i političko muljanje”.
„DPS je na istorijskom minimumu – izgubio je sijaset lokalnih izbora od 2020. do danas. Ipak, izbora se plaše i pobednici”, smatra Danilović.
Najveći, napominje, neće na izbore jer su svjesni da ovoliko mandata koliko sada imaju neće imati nikad više. DPS će ostati bez ogromnog broja i glasova i mandata – kao što je bilo na lokalnim izborima u Nikšiću, Novom, Mojkovcu, na Cetinju, u Beranama, u Ulcinju… A manje mandata, manje vlasti i manji ucjenjivački potencijal.
Ocjenjuje da je takvo ponašanje sramno i poručuje da njegova stranka daje prvi potpis, a onda im treba još 40 iz „stare većine” da bi se skratio mandat skupštini i išlo na izbore, „jer je to dovoljno da nas 41 obavijestimo Đukanovića da nema većine za još jedno davanje mandata”.
Danilović tvrdi da su iz „principijelnih razloga” glasali za pad ove vlade „jer nije bila naša, a nisu je ni sanjali oni koji su glasali za promjene 30. avgusta 2020.” te da je formirana zahvaljujući DPS-u i Đukanoviću i izabrana neustavno.
Poslanik Demokratske narodne partije i DF-a Dragan Bojović, kaže za „Politiku” da partije treba da po strani ostave lične sujete, revanšizam, uskopartijske interese i da se vrate narodu koji je pobijedio 30. avgusta. „DF je i ovog puta sve učinio da se vlast rekonstruiše na tim osnovama i dalje će pozivati partnere iz bivše parlamentarne većine od 30. avgusta da se usaglasimo bar oko formiranja vlade koja bi pripremila izbore na svim nivoima”, naglašava on. Demokratska narodna partija, navodi, neće više pristajati na ucjenjivanje niti zadovoljavati bilo čije liderske ambicije. Dodaje da sa „indignacijom” odbacuje medijske spinove i spekulacije po kojima neke neimenovane zapadne diplomate unapred isključuju DF iz mogućnosti učešća u vlasti.
„Ovde i nije riječ o stavu nekog iz međunarodne zajednice, već o još jednoj podmetačini stvarnih antievropskih i koruptivnih struktura u Crnoj Gori, koje zbog zaštite svojih koruptivnih aktivnosti žele po svaku cijenu iz vlasti da uklone DF, kao svog najžustrijeg i najvećeg protivnika. Tu vrstu manipulacija i izigravanje volje naroda im, međutim, više nikako ne smijemo dozvoliti”, kategoričan je Dragan Bojović.