Primarni posao kriminalni grupa u Crnoj Gori je šverc droge, najčešće kokaina i marihuane. Prema izvještaju Procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA 2021), crnogorska policija i nadležni su evidentirali deset kriminalnih grupa, koje se sastoje od više desetina članova koji su bezbjednosno interesantne osobe. Radi se pripadnicima klanova koji su svoje djelovanje proširili i van granica Crne Gore.
” Pojavni oblici teškog i organizovanog kriminala u kontinuitetu predstavljaju ključni bezbjednosni rizik, koji je sve više skopčan sa elementima čvrste regionalne povezanosti, transnacionalnosti i veoma brze prilagodljivosti na promjene društveno-ekonomskih, tehnoloških i pravnih okvira.”, navodi se u izvještaju.
Situaciju na kriminalnom tržištu i dalje karakteriše trend krijumčarenja narkotika kao ključne kriminalne aktivnosti koju sprovode organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore. Evidentno je sve veće učešće kriminalnih struktura iz Crne Gore u transkontinentalnim aktivnostima i visok stepen prilagodljivosti potrebama tržišta kroz korišćenje novih metoda i prilagođavanje promjenama u legislativi i tehničko- tehnoloških dostignućima.
” Crna Gora i dalje ostaje tranzitna zemalja za krijumčarenje svih vrsta narkotika, gdje u jednom dijelu nijesu uključene organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore, dok za krijumčarenje narkotika na transkontinentalnom nivou i distribuciju na evropskom tržištu organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore imaju značajnu ulogu i kroz uspostavljanje dominantne uloge na pojedinim segmentima krijumčarskih i distributivnih ruta. Iako su registrovane zaplene rekordnih količina kokaina koje su se krijumčarile posredstvom Luke Bar, sve intenzivnije aktivnosti organa za sprovođenje zakona, kao i složenost samih krijumčarskih operacija, može se konstatovati da se aktivnosti krijumčarenja kokaina ne odvijaju preko teritorije Crne Gore, koja ne predstavlja ključnu ulaznu tačku za region Zapadnog Balkana.”, navedeno je u SOCT-i.
U odnosu na krijumčarenje kokaina nijesu registrovane značajne promjene kada je riječ o osnovnim modusima krijumčarenja i krijumčarskim rutama. Organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore, u saradnji sa istim ili sličnim kriminalnim strukturama iz zemalja regiona, znatno su ojačale svoje kapacitete za sprovođenje krijumčarskih operacija na transkontinentalnom nivou, kako kroz jačanje saradničke baze, tako i kroz uspostavljanje dominantne uloge na pojedinim segmentima krijumčarskih i distributivnih ruta.
” Iako su registrovane zaplene rekordnih količina kokaina koje su se krijumčarile posredstvom Luke Bar, sve intenzivnije aktivnosti organa za sprovođenje zakona, kao i složenost samih krijumčarskih operacija, može se konstatovati da se aktivnosti krijumčarenja kokaina ne odvijaju preko teritorije Crne Gore, koja ne predstavlja ključnu ulaznu tačku za region Zapadnog Balkana. Balkanski kartel je tokom izvještajnog perioda znatno intenzivirao svoje aktivnosti ne samo u dijelu povećanja količine kokaina koji se krijumčari, već i u odnosu na uspostavljanje čvrstih distributivnih mreža na području više zemalja Zapadne i Centralne Evrope, gdje se i regrutuju lica sa područja Crne Gore i zemalja regiona.”, navodi se u izvještaju.
U dijelu krijumčarenja heroina nijesu registrovane značajne promjene u pogledu korišćenja novih krijumčarskih ruta, ni u odnosu na količine heroina koji se krijumčari preko teritorije Crne Gore. Nastavljen je trend dominantnog krijumčarenja marihuane u odnosu na ostale vrste opojnih droga preko teritorije Crne Gore, a Albanija je i dalje glavni izvor snabdijevanja kriminalnih strukutura u Crnoj Gori. Organizovane kriminalne grupe sa područja Crne Gore, koje se dominantno bave krijumčarenjem kokaina, su tokom posljednjih godina dio svojih aktivnosti proširile i na uzgoj i distribuciju velikih količina marihuane u Španiji i Njemačkoj.