Cijene vitaminskih preparata, analgetika i hrane za novorođenčad u posljednjih pola godine povećane su od 10 od 50 odsto, potvrdili su u privatnim i državnim apotekama. U četiri privatne i državne apoteke rekli su da su povećali maloprodajne cijene većine medikamenata, vitamina, hrane za bebe i kozmetičkih proizvoda. Objašnjavaju da promjene cijena proizvoda diktiraju proizvođači i veledrogerije i da građani zbog toga manje kupuju kod njih.
Svi suplementi, vitamini i multivitamini, upravo proizvodi koje su građani najviše kupovali u protekle dvije godine, tokom epidemije virusa korona, poskupjeli su za nekoliko eura. Multivitamini koštaju od 5,80 do 25 eura. Među najskupljima su oni za koje se tvrdi da su organski, koji se prodaju i do 30 eura. Cijene pojedinih suplemenata, koji su i ranije bili izuzetno skupi, kreću se i do 65 eura.
Kako su kazali apotekari reporterima “Dana”, cijena hrane za bebe povećana je za oko 20 odsto, tako da “aptamil” košta oko 17 eura, a ranije je bio ispod 14. Došlo je i do skoka cijena jednog broja analgetika, pa je “analgin” sa 0,88 centi poskupio na 1,25 eura, a “kafetin” sa 1,20 centi na 1,50 eura. Ostali analgetici su skuplji.
Kada bi četvoročlana porodica ispoštovala preporuke ljekara za poboljšanje imuniteta u vrijeme epidemije, suplementi bi ih mjesečno koštali oko 100 eura.
Farmaceut u apoteci Monetfarm kazala je da su cijene pojedinih vitamina uvećani i za preko 50 odsto, te da dobavljači formiraju cijene, na šta oni ne mogu da utiču.
“Vitamin E je bio oko dva eura, a sada košta mnogo više – oko pet eura. Cijene “analgina” i “kafetina” su povećane, a imamo i manje povećanje cijena, od 20 do 30 centi, terapija za prehlade kao što su “ferveks”, “kafetin gold” i ostali slični medikamenti. Kao i u svakoj oblasti, i u farmaciji je došlo do skoka cijena i to se već osjeća.”, rekla je sagovornica.
Kako su kazali apotekari, cijena hrane za bebe povećana je za oko 20 odsto, tako da “aptamil” košta oko 17 eura, a ranije je bio ispod 14. Došlo je i do skoka cijena jednog broja analgetika, pa je “analgin” sa 0,88 centi poskupio na 1,25 eura, a “kafetin” sa 1,20 centi na 1,50 eura. Ostali analgetici su skuplji.Kada bi četvoročlana porodica ispoštovala preporuke ljekara za poboljšanje imuniteta u vrijeme epidemije, suplementi bi ih mjesečno koštali oko 100 eura.
Njena koleginica iz jedne privatne apoteke rekla je da su cijene više od pola proizvoda uvećane, neke znatno, a ostale u manjem iznosu.
“ Imamo povećanje cijene vitamina i ljekova od 20 do 50 centi. Svi dobavljači nam traže da stalno radimo nivelacije cijena. Većina proizvoda je poskupjela, ali, srećom, nije došlo do drastičnog povećanja. Uvećanje cijena suplemenata krenulo je odavno. Hrana za bebe je prilično poskupjela, pa, na primjer, “aptamil” sada koša 17,20 eura. Došlo je i do skoka cijena kozmetičkih proizvoda, koje građani sve manje kupuju.”, saopštila je apotekarka.
U drugoj privatnoj apoteci su objasnili da je došlo do povećanja cijena određenih ljekova za hronične bolesnike, ali da se ne radi o značajnijem skoku cijene po lijeku.
“Povećana je cijena “kafetina” i “analgina” u prosjeku za 30 centi, a došlo je i do povećanja cijene za sirupe za djecu za snižavanje temperature, kao što su “febricit” i “paracetamol”, i tro za oko 15 odsto. Imamo i i rast cijena vitamina, kao što je “centrum” i ostali preparati, koji su skuplji za oko 20 odsto. Cijena “kardiopirina” je ostala ista. Svi vitamini su dodaci ishrani i o njima odlučuju proizvođači. Trenutna situcija u Evropi osjeća se i kod nas, tako da su sve namirnice skuplje.”, kazali su za Dan u toj apoteci.