Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima blizu 79 dolara, balansirajući između zabrinutosti za potražnju u uslovima posustale svjetske ekonomije i smanjene proizvodnje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zbog talasa hladnoće.
Na londonskom tržištu cijena barela je nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje trgovine i iznosila je 78,95 dolara, prenosi Mina. Značajnijih promena u cijeni nije bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 73,9 dolara.
Podrška cijenama bile su procene Međunarodne agencije za energiju (IEA) i Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o solidnom rastu potražnje u ovoj i narednoj godini i smanjena proizvodnja u SAD-u zbog niskih temperatura.
U Sjevernoj Dakoti zatvoreno je oko 40 odsto proizvodnje, a još nije potpuno obnovljeno ni snabdijevanje iz Libije.
U petak su analitičari uočili da IEA procjenjuje upola slabiji rast potražnje nego OPEC. Izdvojili su i procjenu agencije da bi tržište u ovoj godini trebalo da bude relativno dobro snabdjeveno, ako ne bude značajnijih poremećaja.
„Prognoza rasta globalne potražnje za naftom i dalje je nejasna, a tržišni učesnici i istraživačke institucije bitno se razlikuju u procenama“, rekao je Bjarne Šildrop (Bjarne Schieldrop) iz SEB-a.
Trgovci s pažnjom prate i rasplamsavanje napetosti na Bliskom istoku.
„Cijena nafte i dalje je osjetljiva na zbivanja na Bliskom istoku, ali tržište je i dalje uravnoteženo, kao što smo vidjeli u proteklih nekoliko sedmica“, ocijenio je Krejg Erlam (Craig Erlam) iz OANDA-e.
On je dodao da prekidi u snabdijevanju i dalje predstavljaju rizik koji bi mogao da podigne cijene nafte, ali postoje i negativni rizici, uključujući svjetsku privredu.
OPEC je odvojeno objavio da je u četvrtak barel korpe nafte njegovih članica poskupio 1,01 dolar, na 79,39 dolara.
(Biznis.rs)