Na FB stranici Alternative Crne Gore objavljeno je saopštenje za javnost 40 radnika obezbjeđenja Rudnika uglja u Pljevljima koji su ostali bez posla jer nisu prihvatili ponudu agencije SECURITY GUARD MONTENEGRO d.o.o Podgorica koja je dobila posao zaštite rudnika.
Pomenuta agencija je radnicima obezbjeđenja ponudila rad na dvanaest sati dnevno, odnosno 240 časova mjesečno, jer je jedino tako mogla da opravda po svim standardima neosnovano nisku ponudu za dobijanje posla.
Saopštenje otpuštenih radnika prenosimo integralno:
“Već nekoliko dana pokušavamo da dodjemo do rešenja i ispravljanja katastrofalne greške zbog grubih kršenja Zakona o radu, i za četrdesetak radnika gubitka zaposlenja, a isto tako nanošenja štete na ugled i poslovanje Rudnika uglja Pljevlja.
Četrdesetak bivših radnika obezbeđenja Rudnika uglja koji su bili angažovani zadnja dva mjeseca na obezbjeđivanju površinskih kopova Potrlica i Borovica u okviru Rudnika uglja Pljevlja, ostali su bez zaposlenja zbog preuzimanja poslova obezbjeđenja RU od strane agencije SECURITY GUARD MONTENEGRO d.o.o Podgorica, koja je ponudila rad na dvanaest sati ili nekih 240 časova mjesečno, što je nas četrdesetak radnika odmah odbilo.
U službi zaštite Rudnika uglja Pljevlja bili smo uposleni prethodna dva mjeseca, preuzeti sa ZZZCG i kako nam je na početku rečeno da ćemo biti uposleni preko Rudnika sve dok se ne zaključi tender za poslove zaštite RU koji je u toku, i da će se taj posao predati nekoj od agencija koja bude ispunjavala uslove tendera i koja ponudi najnižu ponudu.
Za ova dva mjeseca obavljanja poslova u Rudniku uglja, prema nama su ispunjene sve obaveze poslodavca iz Zakona o radu, te smo stoga zahvalni Rudniku uglja Pljevlja.
Ali problem nastaje onda kada je agencija SECURITY GUARD MONTENEGRO d.o.o Podgorica započela posao u okviru RU, kada sa ponudom od 651 hiljadu, koliko je ponudila na terenu preuzima posao i ako se tederskom dokumentacijom potražuje obezbjeđivanje 20 pozicija, 3 patrole sa po dva radnika, i rukovodilac, pa ako se bude poštovao Zakon o radu i osmočasovno radno vrijeme, potrebno bi bilo 105 zaštitara.
A ako se uzme period od godinu dana ili dvanaest mjeseci, na koliko je potpisan ugovor, za zarade zaposlenih sa minimalnom zaradom potrebno je izdvojiti 711 hiljada, što očigledno ne može ispuniti onih 651 hiljadu koliko je agencija ponudila. Kada izvedemo ovu računicu vidimo da to nije moguće realizovati bez nekih nepravilnosti, kao prvo radnici će ostati bez zarada, kao drugo ako ne dodje do toga onda će se kršiti Zakon o radu pa će se raditi dvanaest sati ili 240 časova mjesečno da bi se nadoknadio gubitak, ili kao treće Rudnik uglja će biti uskraćen za usluge zaštite koje je potraživao tenderskom dokumentacijom, gdje je jasno navedeno šta se potražuje od agencije.
Na ove propuste i nezakonite ponude ukazali smo inspekcijama i nadležnim institucijama, i očekujemo da djeluju po ovom pitanju, i da utvrde odgovornost.
Mi se ne libimo rada, neki od naših kolega obavljali su te iste poslove prethodnih petnaestak godina, i trpljeli su razne ucjene, kršenja prava radnika, svakakvih uslova rada i slično, ali nadali smo se da će se svemu tome stati na kraj sa zaključivanjem novog tendera. Desilo se nešto što se nikad do sada nije desilo, da agencija započne posao a da se na samom početku zna da nema sredstava da isplati zarade zaposlenih a ne nešto više.
Mi tražimo da se utvrdi:
-Ko je odgovoran za ovu situaciju?
-Kako je moguće da agencija započne posao sa ovakvom ponudom?
-Da li agencija obavlja poslove u skladu sa tenderskom dokumentacijom?
-Ko su lica koja su zaposlena trenutno u agenciji, imaju li dozvole za zaštitu lica i imovine?
-Kako je moguće da lica koja su krivično gonjena obavljaju poslove zaštite u RU, i čuvaju višemilionsku imovinu, a zaštitari sa uredno izdatim dozvolama za zaštitu lica i imovine čekaju posao na ZZZCG?”, zaključuje se u saopštenju otpuštenih radnika obezbjeđenja Rudnika uglja Pljevlja.