Carina u Iraku saopštila je danas da se zabranjuje uvoz alkohola na osnovu kontroverznog zakona koji je nedavno stupio na snagu u toj uglavnom konzervativnoj muslimanskoj zemlji, u kojoj posmatrači osuđuju ograničenje individualnih sloboda.
Konzumiranje alkohola je pitanje koje izaziva podjele u Iraku i to nije prvi put da se o toj zabrani raspravlja.
Postoje specijalizovane prodavnice, čiji su vlasnici uglavnom pripadnici hrišanske ili jazidske manjine, u kojima se prodaje alkohol, dok restorani i hoteli rijetko nude alkohol.
“Generalni carinski organ je naložio svim carinskim centrima da zabrane ulazak (na teritoriju) bilo koje vrste alkoholnih pića”, navodi se u saopštenju.
Ta direktiva je zasnovana na zakonu objavljenom 20. februara u Službenom listu i koji zabranjuje uvoz, proizvodnju i promet alkoholnih pića.
Prema tekstu zakona, prekršiocima preti kazna u rasponu od 10 miliona do 25 miliona iračkih dinara (od 7.700 do 19.000 dolara).
Uprkos nedavnim vladinim inicijativama, prodavnice pića su danas otvorene u Bagdadu.
Zakon je usvojio parlament 2016. godine, ali je tek nedavno stupio na snagu.
Opservatorija za ljudska prava ocenila je da se zakon protivi Ustavu koji garantuje slobode i dodala da zakon ograničava induvidualne slobode.
Predstavnici Jazida ocenili su da za razliku od islama, druge religije “ne zabranjuju alkohol, ali im zakon nameće iste kazne”.