Demokratska partija socijalista (DPS) juče je imala uspješan dan kad je u pitanju politička trgovina sa kandidatima za sudiju Ustavnog suda.
Podršku članova Kolegijuma Skupštine i Ustavnog odbora dobile su tri kandidatkinje – Momirka Tešić, Snežana Armenko i Dragana Đuranović.
Portal PRESS istraživao je manje poznatu biografiju Dragane Đuranović, bivše zaštitnice imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.
Kako je Đuranovićeva radila svoj posao za državu i građane pokazuje afera “Limenika”.
Radi se o slučaju u kojem je brat predsjednika države Aco Đukanović preko suda od države uspio da dobije ukupno oko 13,9 miliona eura, upravo u periodu kada je Đuranovićeva štitila državu u tom predmetu.
Funkcioner Demokratske Crne Gore Velizar Kaluđerović je još 2015. godine govorio o kontroverznoj reviziji presude Višeg suda u Podgorici u slučaju “Limenka”.
Radi se o reviziji koju je realizovala upravo Đuranovićeva.
“Puno je razloga za sumnju da je revizija uložena iz čisto formalnih razloga kako bi Milo Đukanović pred licem javnosti mogao da kaže: “Vidite, borili smo se do zadnjeg trenutka da presuda nadležnog suda u konačnom onemogući nastupanje štete po državu”. Pravo da tvrdim da je u pitanju čista forma, bez izgleda da se država zaštiti od nastupanja višemilionske štete, daje mi i konstatacija iz obrazloženja presude Vrhovnog suda kojom je uložena revizija odbijena kao neosnovana, a koja glasi: „Na dati nalaz i mišljenje vješaka nije bilo prigovora, niti je tuženi (država Crna Gora) pružio bilo kakve dokaze kojima bi doveo u sumnju dati nalaz i mišljenje, ili eventualno predložio novo vještačenje”. Iz spisa predmeta jasno je da je sud odluku o visini izgubljene dobiti dosuđene građaninu Acu Đukanoviću temeljio upravo na nalazu i mišljenju vještaka građevinske i ekonomsko-finansijske struke”, rekao je prije nekoliko godina Kaluđerović, podsjeća portal PRESS.
Zbog zasluga tokom svog “rada za državu”, Đuranovićeva je bogato nagrađena od Vlade Crne Gore, nekadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
Ona je od Vlade dobila stan od 74 kvadrata za svega 15.445 eura.
Radi se o stanu koji se nalazi u podgoričkom naselju Siti kvart, gdje se danas kvadrat stambenog prostora prodaje po cijeni ne manjoj od 1.600 eura.
To znači da je Đukanovićeva vlada tadašnju zaštitnicu imovinsko-pravnih interesa Crne Gore častila najmanje 100.000 eura.
Krajem jula prošle godine Đuranovićeva je na sjednici skupštinskog Ustavnog odbora kazala da je članica Demokratske partije socijalista (DPS) i da zakon ne zabranjuje da sudija Ustavnog suda bude član političke partije.
“Od 2017. sam član DPS-a i imam njihovu člansku kartu, ali za sudiju Ustavnog suda nije neophodno da ne bude član partije”, rekla je Đuranović odgovarajući na pitanje tadašnjeg poslanika Demokratske Crne Gore Vladimira Martinovića.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica pitao ju je da li bi, u slučaju da bude izabrana za sudiju Ustavnog suda, podnijela ostavku na članstvo u DPS-u ili bi i dalje ostala član.
Đuranović je odgovorila da ne bi.
“Ne postoji zakon koji zabranjuje da neko ko je član partije bude kandidat za sudiju Ustavnog suda. Ne bih podnijela ostavku na članstvo, nijesam član nijednog organa partije…”, kazala je prije nekoliko mjeseci Đuranovićeva.