5.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Branioci Čamgoza najavili tužbe

Branioci turskog državljanina Binalija Čamgoza, advokati Miloš Vuksanović i Marko Radović pokrenuće postupak pred nadležnim institucijama i podnijeti prijave zbog, kako su naveli, skandalozne odluke Ministarstva pravde da se poništi prethodna odluka ministra pravde, donese nova kojom je obezbijeđeno izručenje toj zemlji.

Čamgoz je u četvrtak veče, kako su to saopštili ministar pravde Bojan Božović i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, izručen Turskoj pod jakim mjerama bezbjednosti. Oni su saopštili da je ovaj bjegunac, koga je tražila Turska, bio prijetnja za našu državu, ali nijesu konkretno naveli što bi se dogodilo sa Crnom Gorom da je ostala na snazi odluka bivšeg ministra pravde Andreja Milovića.

Radović je kazao da je ovo prvi put u istoriji da se poništava odluka i donosi druga u slučaju izručenja i najavio da će, osim insistiranja na odgovornosti, nakon što dobiju odluku, javnosti predoočiti mnoge detalje vezane za slučaj Čamgoza.

Binali Čamgoz se ne može vratiti, ali mi kao advokati imamo profesionalnu obavezu da ukažemo da je prekršen zakon“, izričit je Radović, naglašavajući da je prekršen Zakon o međunarodno-pravnoj pomoći.

Naveo je i da nemaju informaciju gdje je njihov branjenik, ali imaju bojazan da u Turskoj neće imati dobar tretman, jer su i ranije to isticali, što je i prethodni ministar pravde Andrej Milović potvrdio u obrazloženju odluke da odbije izručenje Čamgoza Turskoj.

Na vanrednoj konferenciji u četvrtak veče saopštena je informacija suprotna onoj koja je navedena u saopštenju nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost – da je Crna Gora ugrožena zbog neizručivanja Čamgoza. Takođe, saopšteno je da je skinut embargo ulaskom Čamgoza u avion kojim je otputovao za Istanbul. Ostalo je nejasno da li je izvršen pritisak na crnogorske državne institucije ili je novoizabrani ministar odlučio da ,,preispita“ odluku njegovog prethodnika. U svakom slučaju, narednih dana biće poznato ko će odgovarati za slučaj Čamgoza.

Odluku da se Čamgoz izruči Turskoj ekspresno je u četvrtak veče pozdravio PES. Nekoliko minuta nakon završetka konferencije iz PES-a su poručili da je jasno da je ovom akcijom suzbijanja kriminala i ispunjavanja međunarodnih obaveza, Crna Gora eliminisala visokorizičnu prijetnju po nacionalnu bezbjednost.

“Nakon višegodišnjeg odugovlačenja i opstruisanja procesa, Binali Čamgoz, turski bjegunac, izručen je svojoj matičnoj državi. Po rješenju Ministarstva pravde, profesionalnom akcijom Uprave policije” sektora za kriminalistiku, specijalnih jedinica, granične policije, uz logistiku ANB-a sprovedeno je izručenje ovog međunarodno traženog lica. Za Čamgozom je raspisana potjernica zbog stvaranja kriminalne organizacije i pokušaja ubistva.

Oni su naveli da je Čamgoz, osim optužbi za najteža krivična djela u Izmiru, Turskoj, javnosti poznat i po sumnji da je falsifikovao lična dokumenata tokom boravka u Crnoj Gori i uspostavio saradničku mrežu sa crnogorskim organizovanim kriminalnim grupama.

Prioritet rada 44. vlade i bezbjednosnog sektora mora biti ostvarivanje vladavine prava i slanje jasne poruke da kriminalne strukture više nikada ne smiju imati institucionalnu podršku ili zaštitu. PES i Vlada će nastaviti sa misijom stvaranja funkcionalnog, slobodnog i sigurnog društva. Crna Gora više nikada neće biti oaza za lica sa međunarodnih potjernica“.

Nakon ove partije, i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je na mreži Iks pozdravio “odgovornu odluku ministra pravde“ koja će, kako je ocijenio, doprinijeti jačanju vladavine prava u našoj zemlji i očuvanju dobrih bilateralnih odnosa sa Turskom.

Na istoj mreži, sa istom porukom oglasio se i predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić koji, kako je kazao, nema sumnje da smo izručenjem Čamgoza poslali jasnu poruku da je Crna Gora posvećena vladavini prava i očuvanju i jačanju bilateralnih odnosa sa Turskom.

Aleksa Bečić, zamjenik premijera i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK), ocijenio je da izručenje Čamgoza još jednom potvrđuje odličnu saradnju i koordinaciju unutar bezbjednosnog sektora, kao i sa drugim nadležnim institucijama i međunarodnim partnerima. Iz Ure su poručili da je Spajićeva vlada priznala da je ugrozila unutrašnju i nacionalnu bezbjednost i da neko mora da odgovara za to.

“Spajićeva vlada je odbila početkom godine da Turskoj izruči Binali Čamgoza uprkos upozorenjima koja su mjesecima stizala od Abazovića i Adžića, ali i brojnih drugih ljudi iz sektora bezbjednosti i nevladinog sektora. Time su ugrozili unutrašnju i nacionalnu bezbjednost Crne Gore jer je Čamgoz lice koje je optuženo za više teških krivičnih djela, među kojima su ubistva, otmice i iznude. Pored toga, Spajićeva vlada se oglušila o odluke sudova koji su cijenili da postoje svi uslovi da traženo lice bude izručeno Turskoj”, saopštili su iz Građanskog pokreta Ura.

Iz Ure su istakli da je naknadnom pameću Spajićeva vlada samo potvrdila sve ono što su Abazović i Adžić govorili, kao i to da se radi o visoko koruptivnom poslu koji je odrađen na štetu unutrašnje i nacionalne bezbjednosti Crne Gore, ali i narušavanja međudržavnih odnosa sa Turskom.

“Ovo je još jedan u nizu poteza koji predstavlja diletantizam ove vlade i do sad neviđeno urušavanje institucija za koje neko osim političke, mora snositi i krivičnu odgovornost” poručuju iz Ure.

Oni su zaključili da je nakon svakodnevnih afera, bahatosti i neozbiljnosti, vlada Milojka Spajića pokrenula i rubriku ,,naknadna pamet“ kojom je konačno priznala da ne zna šta radi, niti kakve štetne odluke donosi.

Iz Albanske alijanse su naveli da je izručenjem Čamgoza Crna Gora pokazala povjerenje u pravosudni sistem Turske i poštovanje prema njenom zdravstvenom sistemu, s kojim godinama sarađujemo. Prije svega, pokazala je povjerenje u dobre odnose između dvije države.

“Uvjereni smo da su se Ministarstvo pravde i MUP striktno vodili zakonima i propisima o ekstradiciji stranih državljana, čime su dokazali funkcionisanje pravne države i pravedne države koja teži stabilnosti i razvoju u regionu i brzom uključivanju u EU”, naveli su.

Bivši ministar pravde je ranije pojasnio da se radi o licu za koje je vještak medicinske struke jasno upozorio što bi za njega značio bravak u turskom zatvoru.

“Taj predmet je za mene ad akta. On ne može biti izručen Turskoj jer sam već donio odluku i taj prijedlog je ad akta”, kazao je ranije Milović.

“Protiv rješenja ministra pravde ne može se pokrenuti upravni spor u smislu Zakona o upravnim sporovima. Isto tako, isključeno je i podnošenje ustavne žalbe u smislu člana 149. st. 1. tač. 3. Ustava Crne Gore”, navodi se u tački 10. Komentara zakona o međunarodno-pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.

U sljedećoj tački objašnjeno je da, ,,osim rješenja da se izdavanje dozvoli ili da se izdavanje ne dozvoli, ministar može donijeti rješenje da se izdavanje odloži (što pretpostavlja daje prethodno donijeto rješenje da se izdavanje dozvoli), zato što je kod domaćeg suda u toku postupak protiv stranca, čije se izdavanje traži, zbog drugih krivičnih djela, ili se stranac nalazi na izdržavanju kazne u Crnoj Gori“.

(Pobjeda)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime