otpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak pitala je čelnike Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) zašto nakon skoro 20 godina rada na imovinskim kartonima još ne postoji spisak javnih funkcionera.
Ona je uputila otvoreno pismo direktorici ASK-a Jeleni Perović i predsjedniku Savjeta ASK-a Momčilu Raduloviću.
“Pošto ste onog dana kada se trebalo raspravljati o vašem radu u Skupštini, očigledno, već unaprijed isplanirano, „junački“ utekli sa „bojnog polja“, ostala sam uskraćena da vam postavim nekoliko važnih pitanja, pa ću to uraditi ovako javno, kao da smo u plenumu, a kroz odgovore će se pokazati koliko ste vi zaista nezavisni i nepristrasni, a dostojni funkcija koje obavljate”, navela je Bošnjak.
Ona je pitala zbog čega ni nakon skoro 20 godina rada na imovinskim kartonima još ne postoji spisak javnih funkcionera.
„Šta ste uradili po tom pitanju, osim što ste formirali radnu grupu prije godinu i po, čiji ste rad dodatno platili deset hiljada EUR, iako je to posao par ekselans iz redovnog rada Agencije, pa pošto ste i vi predjedniče Savjeta, gospodine Raduloviću primali naknadu, ne bi bilo loše da sve ovo objasnite javnosti“, navela je Bošnjak.
Ona je ukazala da je obaveza nadležnih u Agenciji da provjerava imovinu svih osoba koje izbaci sistem slučajnog izbora i pitala zašto to nije urađeno kada su u pitanju predstavnici sudstva i policije.
Bošnjak je pitala da li se pokreću prekršajni postupci za sve nepravilnosti, ili se za neke čeka da nastupi zastara.
Ona je pitala da li je i u koliko slučajeva primijenjen član 30 Zakona o sprečavanju korupcije, koji kaže da ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom, veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda.
„Tih je slučajeva ne mali broj, od predstavnika policije do bivših ministara, te predsjednika države koji se našao na Forbisovoj listi najbogatijih u svijetu“, navela je potpredsjednica Skupštine.
Bošnjak je pitala čelnike ASK-a da li su u prethodne tri godine imali više od tri slučaja utvrđenog konflikta interesa, i da li će preuzeti odgovornost, ukoliko im Upravni sud opet vrati na ponovno odlučivanje pet odluka u vezi sa predsjednikom i premijerom.
Ona je ukazala da je, prema podacima Uprave za kadrove, u toku deset oglasa za angažovanje lica za rad u ASK i pitala da li će biti primljene osobe koje su već odabrali i angažovali preko raznih ugovora.
„Da li to znači da i vi kao Agencija za sprečavanje korupcije pravi namještene oglase i da su ona posebna pitanja u testu, već bila poznata ovim licima? I da li se za lica trenutno angažovana na određeno vrijeme vodi evidencija ulaska i izlaska u Agenciju, ili su oni povlašćeni jer su vaš izbor“, dodala je Bošnjak.
Ona je pitala da ku su radno angažovali osobe na ugovore po šest mjeseci i to u vrijeme izborne kampanje, a da nijedan od njih nijeste objavili na sajtu.
Bošnjak je interesovalo da li su Perović i Radulović proračunavali eventualnu štetu koju će Agencija imati po osnovu radno pravnih sporova i da li će iko snositi odgovornost ukoliko je bude.
Kako je rekla, ne bi bilo loše da Perović i Radulović informišujavnost koliko je novca u prethodne dvije godine isplaćeno po tužbama/žalbama na akte Agencije.
„Pitanje je i da li su pokrenuti prekršaji protiv svih institucija koje su prekoračile mjesečnu potrošnju u septembru, prema podacima Ministarstva finansija i vi ste kao Agencija prekoračili limit, pa me interesuje kako stoje stvari“, dodala je Bošnjak.
Ona je, u vezi ulaganja u informacioni sistem u narednoj godini, pitala da li ASK planira da uloži nekoliko stotina hiljada EUR, bez valjane analize, bez kadra koji to može da iznese a sa firmom sumnjivog kvaliteta.
Bošnjak je rekla da je u dilemi da li je ASK-u potrebno šest automobila, i da li je zaista bila neophodna kupovina auta od 40 hiljada EUR u vrijeme krize.
„Da li je tačno da je održavanje vozila, bez tendera, povjereno firmi lica koje će biti primljeno da radi u ASK-u, ako ga ne preduhitri ovo pismo, a čiji član familije je već angažovan u Agenciji“, pitala je Bošnjak.
Potpredsjednicu parlamenta je interesovali za koja sve lica se plaćaju telefonski računi i da li je tačno da se plaćaju i one osobe koja nijesu zaposlena u Agenciji ili koja su članovi domaćinstva rukovodilaca.
Govoreći o Izvještaja o radu ASK-a, Bošnjak je kazala da je da od devet osnovnih nadležnosti Agencije , u par njih nešto radilo, kao što su oblast kontrole imovinskih kartona, zviždači, finansiranje partija i davanje mišljenja.
Ona je pitala da li se išta radilo u onih preostalih pet oblasti, jer u Izvještaju, o radu službenika u nadležnostima sukoba interesa, poklona, planova integriteta, lobiranja, sponzorstva i donacija, nema nikakvih informacija.
„Da li je novom sistematizacijom ispunjeno osnovno pravilo da 60 odsto ukupno zaposlenih bude u okviru poslova iz osnovne nadležnosti, odnosno da direktno sprovode nadležnosti a da 40 odstopreostalih bude podrška, ili je situacija obrnuta u Agenciji?“, dodala je Bošnjak.