Podgorički Viši sud je u postupku finansijske istrage donio privremenu mjeru i blokirao imovinu bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću, koji se nalazi u pritvoru od 14. aprila ove godine zbog sumnje da je izvršio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja, potvrdila je za “Dan” samostalna savjetnica za odnose sa javnošću Višeg suda Marija Raković.
Odluka je uslijedila nakon što se Katnić detaljno izjasnio o porijeklu imovine, prihodima, ali i o građevinskim radovima koji su preduzimani na njegovom posjedu.
“Vještačenjem je utvrđeno da ukupna imovina bivšeg glavnog specijalnog tužioca u selima Barjamovica i Grbe iznosi milion i pedeset hiljada eura”, saopštio je u jednom od ranijih medijskih istupa glavni specijalni tužilac Vladimir Novović.
Novović je tom prilikom naveo da je pomenuti iznos bio potreban da bi se izgradili objekti, pomoćni objekti, bazeni, ograde i sve ostalo. Iz fotografija snimljenog terena u Barjamovici, kazao je Novović, proizilazi da su svi ti objekti građeni od marta 2019. do 2023. godine. Da bi se izgradili objekti u Barjamovici, kako je rekao, neophodno je bilo utrošiti 735.000 eura.
“U isto vrijeme, u periodu od oktobra 2020. do novembra 2022. godine, okrivljeni Katnić je poklonio kćerki za kupovinu stana 50.000 eura, a sinu 106.000 eura i ta sredstva se i dalje nalaze na njegovom računu. Ovo znači da su od kraja marta 2019. do 2023. godine njegovi troškovi aproksimativno iznosili oko 900.000 eura. Svi prihodi njegove porodice iznosili su oko 205.000 eura, bez odbitaka troškova života, naveo je glavni specijalni tužilac ranije.
Iako se Katnić izjasnio da je sve što se navodi stekao prije 2019. godine, od kada mu se stavlja na teret da je navodno dio organizovane kriminalne grupe, Novović kaže da SDT posjeduje orto-foto snimak iz sela Barjamovica, na kojem se vidi da tih objekata u to vrijeme nije bilo.
Tužilac je naglasio i da Katnić, kad su pretresani objekti u Barjamovici, nije imao bilo kakvih primjedbi da se radi o objektima koji pripadaju drugim osobama.
U međuvremenu, SDT je pokrenulo novu istragu protiv Katnića zbog postojanja sumnje da je izvršio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, jer je, navodno, tokom sukoba na području Cavtata i opštine Konavle u Hrvatskoj, za vrijeme rata 1991–1992. godine, postupao suprotno Ženevskoj konvenciji o zaštiti građanskih lica.
U tužilačkim spisima piše da je on navodno nečovječno postupao prema pojedinim civilima hrvatske nacionalnosti, tako što ih je napadao, mučio, tjelesno povređivao i vrijeđao njihovo dostojanstvo.
Bivši GST je na saslušanju negirao da ima veze sa ratnim zločinima, navodeći da je u pitanju njegov politički progon jer je bio glavni specijalni tužilac u predmetu “Državni udar”, piše Dan.
Tužilaštvo i dalje istražuje
Tužilaštvo još uvijek istražuje da li je bivši tužilac zajedno sa nekadašnjim policijskim funkcionerom Zoranom Lazovićem radio u korist kavačkog kriminalnog klana tako što nisu postupali na osnovu materijala koje im je dostavio Europol prije tri godine, a koji je sadržao dešifrovanu komunikaciju vođa kriminalnih grupa preko “skaj” aplikacije. Navodno se govorilo o planovima za šverc narkotika i pripremama likvidacija vođa suprotstavljenog “škaljarskog klana”. Sukob “kavačkog” i “škaljarskog” klana za prevlast na tržištu narkotika traje od 2014. godine.