Vrijednost dolara prema korpi valuta ove sedmice je blago pala, pri čemu je kurs američke prema evropskoj ostao nepromijenjen.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je ove sedmice 0,1 odsto na 104.62 boda, prenosi SEEbiz.
Pritom je vrijednost dolara prema evropskoj valuti ostala gotovo nepromijenjena, pa je cijena eura sedmicu završila na 1.0845 dolara.
Međutim, dolar je ojačao prema japanskoj valuti, 0,2 dosto, pa je njegov kurs dostigao 157.30 JPY.
Kurs dolara kreće se u posljednje vrijeme zavisno o podacima o inflaciji u SAD-u, jer oni utiču na procjene o tome kada bi američka centralna banka mogla početi da smanjuje kamatne stope.
Na početku godine procjenjivalo se da će Fed ove godine agresivno smanjiti kamatne stope, ali te su špekulacije splasnule nakon što su podaci pokazali da su inflatorni pritisci u SAD-u i dalje pojačani, a da je tržište rada i dalje snažno.
Zbog toga čelnici Feda već duže vrijeme ponavljaju da bi kamatne stope mogle ostati povišene duže nego što se očekivalo.
Međutim, na tržištu se špekuliše da bi Fed do kraja godine mogao smanjiti kamate u dva navrata, počevši od septembra.
Po svemu sudeći, Evropska centralna banka (ECB) počeće da ublažava monetarnu politiku prije Feda. Očekuje se da će ECB smanjiti kamate već naredne sedmice.
Međutim, posljednji podaci pokazali su da je inflacija u eurozoni u maju porasla s 2,4 na 2,6 odsto, što znači da se ne može očekivati agresivniji tempo smanjenja kamata ECB-a u ovoj godini.
Na tržištu se špekuliše da bi ECB mogao dodatno smanjiti kamate u septembru, a potom i u decembru.