“Predsjednički izbori zakazani za 19. mart pomoći će da se utvrdi da li će Crnom Gorom dominirati Đukanović, prozapadne partije i premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović, proruska koalicija pod uticajem DF-a, ili “niko od navedenih”, rekao je u intervjuu za Vijesti predavač u Školi za napredne međunarodne studije američkog Univerziteta “Džon Hopkins”, Dejvid B. Kenin.
Kenin je 2010. godine, nakon tridesetjednogodišnje karijere, otišao u penziju kao viši analitičar u Centralnoj obavještajnoj agenciji (CIA). U karijeri se, pored ostalog, bavio Balkanom, a 1999. bio je član američke delegacije u Rambujeu.
On je istakao da Đukanović očigledno želi da iskoristi svoj položaj i kontakte s američkim uglednicima kao dokaz da ima podršku SAD-a u nastojanju da prevaziđe period od pet godina smanjenog autoriteta.
Kenin smatra da će, ako bude ponovo pobijedio na predsjedničkim izborima, Đukanović udvostručiti napore da obezbijedi povratak DPS-a na vlast na narednim državnim izborima.
”Đukanović i njegove pristalice moraće da ubijede glasače da mu priznaju zasluge za decenije relativne stabilnosti i oproste ulogu koju je imao u haosu u posljednjih pet godina”, kaže Kenin, ističući da je sreća za Đukanovića što su njegovi raznorodni protivnici saglasni samo u tome što ga ne vole.
Govoreći o DF-u, ističe da taj savez “i dalje pati zbog neuspjelog državnog udara 2016. i Putinovog neuspješnog rata u Ukrajini”.
Kenin je kazao da lideri DF-a imaju mogućnost i “da se kreću u pravcu Đukanovića u slučaju da bude ponovo izabran za predsjednika”, ako obostrano odluče da njihove nesuglasice nisu toliko bitne “koliko njihova zajednička nesklonost prema Abazoviću i prozapadnim partijama”.
”Dokle god Đukanović i DF drže vlast u zastoju, Crnoj Gori će nedostajati kredibilan način pritiska na EU da joj pruži više od prazne retorike u vezi izgleda za članstvo”, rekao je Kenin.