Socijalistička narodna partija neće učestvovati u manjinskoj vladi mandatara Dritana Abazovića ukoliko budu dovedeno u pitanje potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom i stvaranje uslova za održavanje popisa stanovništva, potvrđeno je “Danu” u vrhu te partije.
Osnovni motiv SNP-a u manjinskoj vladi je, kako kažu, pokušaj da se prevaziđe blokada institucija i da se u ostatku mandata stvore uslovi za održavanje parlamentarnih izbora, kao i za ispunjavanje predizbornog obećanja biračima da će biti potpisan Temeljni ugovor sa SPC, ali i održan popis, koji treba da bude održan ove godine.
“Ako to bude dovedeno u pitanje, onda je učešće SNP-a u Vladi obesmišljeno jer naš cilj nije da formiramo Vladu samo radi postojanja izvršne vlaste, koja sama po sebi ne može mnogo da postigne do kraja mandata, već da bismo deblokirali institucije, stvorili uslove za pokretanje evrointegracija i popravljanje regionalnih odnosa, kako ne bismo izgubili još jednu godinu i predstojeću turističku sezonu.”, naveli su iz SNP-a.
Dan nezvanično saznaje da dio članova GO SNP-a negoduje zbog najave mandatara da će u njegovoj vladi participirati i Socijaldemokratska partija, dugogodišnji koalicioni partner Demokratske partije socijalista, te da bi bivši predsjednik Skupštine i nekadašnji lider SDP-a Ranko Krivokapić pokrivao funkciju šefa diplomatije.
Lider SNP-a Vladimir Joković rekao je u prvoj reakciji da se SNP nije konačno izjasnio i da će odluku o tome donijeti glavni odbor.
Reagujući na poruke iz SNP-a, funkcioner SDP-a Draginja Vuksanović jasno je saopštila da su uslovi Jokovićeve partije za njih neprihvatljivi. Stanković je Jokoviću na Tviteru poručila da neće biti potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC i da nijedan ugovor suprotan Ustavu i zakonima Crne Gore neće biti potpisan dok je SDP-a, dodajući da je SDP na putu EU integracija i da se neće vraćati “ratnohuškačkim politikama”.
” Postojaće Crna Gora! Vratićemo oteto CPC”, navela je Vuksanović Stanković.
Slično je nedavno saopštio i lider SDP-a Raško Konjević, navodeći da nikakvog dogovora ne može ni biti ukoliko svi čvrsto ostanu pri svojim stavovima a da je glavni uslov njegove partije za ulazak u manjinsku vladu jasan dogovor o programskim odrednicama, ciljevima, prioritetima i načinom odlučivanja.
Formiranje manjinske vlade sve je neizvjesnije jer mandatar nije uspio da obezbijedi podršku 49 poslanika, što je uslov DPS-a za njeno formiranje. Zasad je obezbijedio samo podršku proste većine poslanika za izbor Vlade, naravno ukoliko bi na neki način uz to uspio da ubijedi nekog od potpredsjednika Skupštine da zakaže sjednicu.
Predsjedavajući parlamenta Strahinja Bulajić saopštio je da neće sazvati Skupštinu radi izbora nove vlade jer tu ideju vidi kao izigravanje izborne volje građana, poručivši da su rješenje krize vlasti izbori ili vlada u okviru većine koja je pobijedila na izborima 2020. godine. Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak u nekoliko navrata je ponovila da je Bulajić jedini koji legalno može zakazati sjednicu, pa je očigledno da se mandatar uzda u Ervina Ibrahimovića, koji bi, kako je planirao Abazović, trebalo da bude i potpredsjednik Vlade i da vodi Ministarstvo kapitalnih investicija.
Rok za izbor manjinske vlade ističe 1. juna, kada se navršava 90 dana od imenovanja lidera GP URA za mandatara.
Demokratski front i Demokrate više puta su pozvale mandatara da vrati mandat, nakon čega bi predsjednik države Milo Đukanović raspisao vanredne parlamentarne izbore.