Politički je degutantno da najviše o Ustavnom sudu i ustavnosti slušamo od onih koji drže paralisanom tu ključnu instituciju u zemlji, kazao je predsjednik Demokrata Aleksa Bečić tokom sastanka sa visokim zvaničnikom SAD-a Gabrijelom Eskobarom.
Sastanku su prisustvovali generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović, kao i ambasadorka SAD-a, gospođa Džudi Rajzing Rajnke sa saradnicima.
Bečić je istakao da je politički degutantno da najviše o Ustavnom sudu i ustavnosti slušamo od onih koji drže paralisanom tu ključnu instituciju u zemlji, “koji nijesu glasali ni za jednog od predloženih kandidata za sudije US-a, koji onemogućavaju US da odluči o svim spornim pitanjima, a koji su u prethodnim mjesecima bili predvodnici teških gaženja Ustava preuzimajući u aprilu nadležnosti predsjedavajućeg Skupštine i sazivajući nelegalne sjednice, u maju i avgustu izglasavajući neustavne zakone o odlaganju izbora i izdvajanju opština u sred izbornog porcesa, a u septembru odbijajući da ispune ustavnu dužnost o dodjeli mandata”.
“Da su kolege iz opozicije u februaru, kada je srušena prethodna Vlada čule naš apel i umjesto puta neustavnosti izabrale demokratsko rješenje objedinjenih parlamentarnih i lokalnih izbora u maju ove godine, danas bi Crna Gora bila politički stabilna i institucionalno funkcionalna zemlja u punom kapacitetu”, istakao je Bečić.
Lider Demokrata je naglasio da su Demokrate kao građanska, evropska i evroatlantska partija davale i davaće doprinos smirivanju tenzija, zdravom dijalogu i konstruktivnom pristupu, kako bi Crna Gora dobijala, a ne gubila.
“Plašim se da manifestovana nekonstruktivnost određenih političkih struktura i želja da političkom polarizacijom, kao, po njihovom sudu, najlakšim načinom za očuvanjem kakvog takvog rejtinga, može biti ogromna prepreka, zato pobjeda nad ekstremizmom, kriminalom i korupcijom mora biti imperativ svih progresivnih snaga”, zaključio je Bečić.
Eskobar je na sastanku sa Bečićem istakao: “Mi u Vašingtonu vidimo Crnu Goru kao jednog od naših prijatelja, NATO partnera i saveznika, ali i kao buduću članicu EU”.
Sagovornici su se saglasili da smirivanje tenzija, izbor sudija Ustavnog suda, funkcionalnost institucija, vladavina prava, borba protiv kriminala, korupcije i ekstremizma bilo koje vrste, moraju biti prioritetni ciljevi svih političkih struktura koji žele dobro Crnoj Gori i koji vide Crnu Goru kao uspješnog evropskog i evroatlantskog partnera.