Na teritoriji Podgorice prema mojoj procjeni postoji preko 500 nelegalnih privremenih objekata, a koliko je stvaran broj njih utvrdiće kontrola koju će u narednom periodu sprovesti Sekretarijat za komunalne poslove, Komunalna inspekcija i Komunalna policija, saopštio je za “Dan” Andrija Babović, v.d. sekretara. On je naveo da u Podgorici vlada haos u komunalnoj djelatnosti jer je, kako je naveo, svako radio šta je htio.
“Sekretarijat za komunalne poslove izdaje urbanističko-tehničke uslove. Stranka mora da ima papir kojim dokazuje svojinu. Nakon toga stranka plaća taksu i nakon što je plati Sekretarijat izdaje urbanističko-tehničke uslove. U pojasu gdje je to potrebno neophodno je i odobrenje glavnog gradskog arhitekte. Nakon što se završi ova procedura, Komunalna inspekcija izlazi na teren da provjeri da li stranka ima svu dokumentaciju. Stranka ne može izgraditi privremeni objekat prije nego što Komunalna inspekcija obavi kontrolu dokumentacije”, saopštio je Babović.
Nakon što Komunalna inspekcija utvrdi da je papirologija ispravna, kako je naveo Babović, inspekcija donosi rješenje koje prosleđuje Upravi lokalnih javnih prihoda kako bi naplatili taksu.
“U praksi imamo preko 50 procenata nelegalno postavljenih privremenih objekata, što je broj od preko 500. Komunalna inspekcija nije izlazila na teren i ljudi su postavljali privremene objekte što je dovelo do haosa u komunalnoj djelatnosti. Planom i programom o postavljanju privremenih objekata je definisano kako moraju izgledati privremeni objekti. Većina njih izlazi iz gabarita. Dešavalo se da građani podnesu zahtjev za izdavanje UTU tek nakon što izgrade objekat i onda su vakum peirod kada nije bilo sekretara koristili da kažu da su podnijeli zahtjev i da čekaju odgovor. U suštini niko nije poštovao proceduru, a mi ćemo zajedno sa Komunalnom inspekcijom i Komunalnom policijom utvrditi koji je to broj objekata. Postupićemo po zakonu”, rekao je Babović.
Ukazuje da najviše nelegalnih privremenih objekata ima kada su u pitanju bašte lokala.
“Građani su podnosili zahtjeve za baštu od 30 kvadrata, a na kraju naprave 120 kvadrata. Zbog toga je grad gubio veliku količinu novca. Zašto Komunalna inspekcija nije radila svoj posao to je pitanje za njih”, rekao je Babović.
Riješeno 700 zahtjeva građana
Andrija Babović imenovan je za vršioca dužnosti sekretara za komunalne poslove 1. avgusta. Do njegovog imenovanja ovaj organ uprave bio je bez rukovodioca dva mjeseca. U tom periodu, kako je naveo Babović, na čekanju je bilo 700 zahtjeva građana.
“Na dužnost sam stupio 1. avgusta. Do mog imenovanja postojao je vakum period od dva mjeseca koliko Sekretarijat nije imao sekretara. U tom periodu broj podnijetih zahtjeva je bio 700, a najveći broj predmeta se odnosio na stambenu i komunalnu djelatnost. Uspio sam da riješim sve predmete. Sada se nalazimo na jednoj nuli i dnevno rješavamo sve novopristigle zahtjeve. Fokus nam je na zahtjevima građana”, naveo je Babović.
On je dodao da je od kada je stupio na dužnost dobio 63 zahtjeva od građana koji su tražili da im se obezbijedi cisterna sa vodom.
(Portal Dan)