12.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Asanović: Ne može se govoriti o bezbjednosti novinara bez istine o ubistvu Duška Jovanovića

U Crnoj Gori se ne može govoriti o potpunoj bezbjednosti novinara i slobodi medija dok se ne otkrije puna istina o ubistvu glavnog i odgovornog urednika “Dana” Duška Jovanovića, poručio je povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, član Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija Nebojša Asanović. Ističe da i danas postoje opstrukcije u otkrivanju pune istine o ubistvu Jovanovića, te da to jeste zaostavština starog režima, ali da ni nove vlade ne pokazuju nikakvu konkretnu spremnost da se sprovede puna istraga.

“Osim deklarativnih zalaganja, mi ne vidimo nikakve konkretne korake u utvrđivanju istine o najvećem zločinu počinjenom nad novinarom u Crnoj Gori. Preporuke Komisije se ne poštuju u kontinuitetu i pored toga što ih je usvojila Vlada. Ipak, od drugih institucija mi ni dan-danas nemamo nikakvu povratnu informaciju vezano za preporuke koje smo dali, a odnose se na naše predloge u vezi propusta u istrazi za ubistvo Duška Jovanovića. Zato ću na prvoj narednoj sjednici Komisije insistirati na tom problemu, kako bi se stvari pomjerile sa mrtve tačke. Vlada treba da učini dodatni napor da se dođe do rezultata, da dobijemo odgovore, jer mi ne možemo govoriti o bezbjednosti novinara i slobodi medija dok se ne riješi do kraja najveći slučaj ugrožavanja bezbjednosti novinara, jer se radi o najtežem zločinu, a to je ubistvo čovjeka koji je bio lider u medijima”, kazao je Asanović.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović poručila je da Vlada neće zatvarati oči pred izazovima sa kojima se suočavaju zaposleni u medijima i čvrsto stoji uz medijski sektor. Ona je, na Forumu za novinare “Gdje je novinarstvo danas”, koji je organizovao Sindikat medija Crne Gore (SMCG), kazala da su posvećeni stvaranju boljih uslova za slobodu medija, demokratiju i pravo građana na istinite, objektivne i tačne informacije. Prema njenim riječima, novinarstvo je u idealnim uslovima sila koja drži one na vlasti odgovornima i koja stvara kritičku sliku o društvu.

Vujović je saopštila da pokušavaju da stvore što bolju atmosferu za rad medija i podsjetila da je u posljednjim sedmicama prethodne administracije usvojena Medijska strategija za period od prošle do 2027. godine. Ukazala je na važnost unapređenja pravila za područje portala, odnosno internetskih publikacija, sa posebnom naglaskom na uspostavljanje jasnih smjernica i pravila koja će osigurati odgovornost i kvalitet u onlajn novinarstvu. Vujović je navela da je osnovna i ključna tema bezbjednost novinara i drugih medijskih poslenika.

– Opterećuju nas neriješeni slučajevi iz prošlosti. Novinarstvo u Crnoj Gori, kao i svuda drugo, predstavlja profesiju koja je izloženija verbalnim i fizičkim napadima i zastrašivanjima – rekla je Vujović, dodajući da se u posljednjih godinu smanjio broj napada na novinare.

Šef Odjeljenja za medije, obrazovanje i kulturu Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Stiven Drajkorn kazao je da se, slično novinarima u većini mjesta širom svijeta, crnogorski novinari suočavaju sa raznim izazovima, od niskih plata i uslova rada do bezbjednosnih uslova, pa čak i rizika od fizičkog napada. Novinari, kako je istakao Drajkorn, moraju primati pristojne zarade i moraju se poboljšati uslovi za njihov rad. On je rekao da Vlada treba da stvori povoljan pravni ambijent za rad medija, a vlasnici medija moraju ispuniti svoje obaveze. Drajkorn je poručio da je vladavina prava od suštinskog značaja da bi novinar obavljao svoje dužnosti u bezbjednom okruženju.

“Nažalost, u svijetu postoji rastući trend govora mržnje, prijetnji i uvreda prema novinarima i građanskim aktivistima. Preduzete su određene pravne radnje u nekim slučajevima, ali neriješeni napadi iz prošlosti doprinose atmosferi zastrašivanja”, dodao je Drajkorn.

Za godinu 16 napada

NVO Centar za građansko obrazovanje ocijenio je da novinari u Crnoj Gori rade u ambijentu koji im ne garantuje potpunu slobodu izvještavanja, a što svoju refleksiju ima i na šire procese demokratizacije društva. Navode da je lani CGO zabilježio 16 napada/prijetnji na novinare.

Tokom decenija ugnjetavanja, maltretiranja, prebijanja i čak ubistava, zajedničkim snagama oslobodili smo Crnu Goru okova, poručio je šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović u čestitki povodom Dana novinara.

“Vaše stradanje simbol je jedne ružne prošlosti, dostojanstvene sadašnjosti i nauk za časnu budućnost. Bili ste i ostali svetionik građanske, evropske i slobodarske misli, a samo jasna i glasna kritička riječ nudi našoj državi perspektivu. Ne dozvolite da ona utihne”, kazao je Bogdanović.

(Portal Dan)

 

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime