Snažno podržavamo pravo na mirno, nenasilno okupljanje i slobodu izražavanja kao temeljne vrijednosti demokratskog društva – saopštili su iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
Oni su za Portal ETV poručili su da „građani ne bi trebalo da snose posljedice zbog ostvarivanja prava na mirno okupljanje i izražavanje mišljenja“.
“Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici generalno ne komentariše pojedinačne izjave političara ili političkih partija. Pozivamo sve političke aktere, civilno društvo i medije da pokažu poštovanje prema žrtvama tragičnih događaja na Cetinju i njihovim porodicama, fokusiraju se na oporavak zajednice i rade zajedno kako bi iz ove tragedije izvukli pouke i obezbijedili veću sigurnost građana Crne Gore “, saopštili su iz Ambasade SAD, prenosi portal ETV.
U crnogorskoj Prijestonici 1. januara dogodio se drugi masovni zločin za nepunih dvije i po godine, kada je pomahnitali ubica pobio čak 12 osoba, među kojima i dvojicu dječaka, dva rođena brata. Šest sati kasnije se ubio.
Odgovor policije na ovu krizu bio je, kako sa stanovišta stručnjaka za bezbjednost, tako i ogromnog dijela crnogorske javnosti krajnje neadekvatan, zbog čega je neformalna studentska grupa „Kamo śutra“ organizovala proteste na Cetinju i u Podgorici. Jedan od njihovih zahtjeva je da ostvake podnesu potpredsjednik Vlade zadužen za sektor bezbjednosti Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Neformalnu studentsku grupu „Kamo śutra“ danas je podržalo više od 100 univerzitetskih profesora i saradnika u nastavi, kao i blizu 200 kulturnih djelatnika.
Umjetnici, književnici i kulturni radnici podržali organizaciju “Kamo śutra?“