Državljanka Rusije Svetlana Timofejeva, koju albanske vlasti optužuju za špijunažu, neće biti izručena Rusiji. Sud u Elbasanu odlučio je da razmotri njen zahtjev za neizručenje.
Timofejeva tokom sudskog zasijedanja nije dala nikakvu izjavu, dok je njen branilac pozdravio odluku.
“To je bila ispravna, zakonita odluka. Ako bi bila izručena Rusiji, ona bi bila proganjana, njen život bi bio u opasnosti, jer je poznat njen stav protiv režima ruskog predsjednika Vladimira Putina”, rekao je Fatmir Luši, branilac ruskog državljanina.
Svetlana Timofejeva (33) iz Rusije, uhapšena je 20. avgusta 2022. godine sa još dvojicom državljana, Mihailom Zorinom (23 godine) iz Rusije i Fedirom Aplatovom iz Ukrajine, nakon što su pokušali da uđu u prostorije fabrike oružja u Gramšu i bacilli sprej koji parališe nerve na dvojicu vojnika koji su čuvali ovaj vojni objekat.
Ona se nalazi u pritvoru u ženskom zatvoru u Tirani, dok se predmet protiv nje vodi u sudu u Elbasanu, jer područje gde se incident dogodio, Gramši, spada u ovaj okrug.
Ruske vlasti su u decembru 2022. godine podnijele Ministarstvu pravde Albanije zahtjev za izručenje 33-godišnje žene, za kojom je raspisana potjernica, optužujući je za nezakonito davanje povjerljivih podataka.
Zahtjev je potom proslijeđen Sudu u Elbasanu, a nakon što je sud saslušao tvrdnje odbrane Timofejeve, Tužilaštvo je povuklo zahtjev za ekstradiciju, pa je odluka suda u Elbasanu bila očekivana.
U međuvremenu, još nema odluke o zahtjevu za azil koji je branilac ruskog državljanina uputio Regionalnoj direkciji za granice i migracije u Tirani. Zahtjev je podnijet 10. marta, otprilike tri mjeseca nakon što je Moskva zatražila njeno izručenje.
“Ako se vratim u Rusiju, biću proganjana zbog svojih političkih uverenja”, tvrdi 33-godišnja Ruskinja.
Njen branilac Isuf Šehu naglasio je da bi ova ruska državljanka mogla biti progonjena u svojoj zemlji.
“Postoji razlog da se vjeruje da će ona biti podvrgnuta progonu ili diskriminaciji ili okrutnom, nehumanom, ponižavajućem postupanju ili radnjama koje predstavljaju kršenje osnovnih ljudskih prava. Povratak u Rusiju bio bi suprotan zabrani torture i nehumanog i ponižavajućeg postupanja”, navodi se u zahtjevu.
Takođe, odbrana ruske državljanke ističe da ruske vlasti koriste stari krivični postupak (iz 2018. godine) kojim su ga ponovo otvorile, nakon što su se upoznale sa njenim stavovima protiv rata u Ukrajini, iznesenim na društvenim mrežama.
Podvlači se i činjenica da je bivši suprug Svetlane Timofejeve pristalica politike ruskog predsjednika Vladimira Putina, a politička uverenja su bila glavni uzrok njihovog rastanka.
U zahtjevu za politički azil navode se izvještaji više međunarodnih organizacija u kojima se ističe da Rusija ne poštuje osnovna ljudska prava i slobode, kao i činjenica da se generalni tužilac Ruske Federacije Igor Viktorovič Krasnov, koji je potpisao zahtjev za njeno izručenje, nalazi na „crnoj listi“ Sjedinjenih Država.