Po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama, službenici policijskog Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala uhapsili su četiri osobe osobe zbog šverca u Rožajama, saznaje Portal RTCG u policiji. Uhapšeni su E.M (1988.) i E.M (1990.) zbog sumnje da su krijumčarili cigarete raznih brendova sa akciznim markicama Republike Kosovo, tvrde u policiji.
Lisice na ruke stavljene su, kako saznaje pomenuti portal, i M.M (1994.) koji se tereti za krijumčarenje razne vrste robe iz Crne Gore u Srbiju i iz Srbije u Crnu Goru. Slobode je lišen i E.K (1976.) koji se tereti za krijumčarenje određene vrste robe iz Srbije u Crnu Goru, kazali su RTCG-u iz policije.
Više detalja zasad nije poznato.
Podsjetimo, kako je Portal RTCG nedavno pisao, teme šverca narkotika i svih mogućih akciznih roba preko Rožaja aktuelne su već godinama. Sve je počelo sa policajcima iz ovog grada koji su nakon svjedočenja o švercu cigareta preko planine Hajle do Kosova, ostali bez posla.
Oni su svjedočili da je taj šverc bio državni projekat. Kada je pritisak na njih postao previše težak, otišli su u inostranstvo. Zatim su se vratili svi, osim jednog koji je ostao u Luksemburgu, i nijie vjerovao u priče da se ipak nešto promijenilo u Rožajama i Crnoj Gori.
Onda se pojavio Muharem Fejzić sa snimcima šverca, a Specijalno tužilaštvo do danas nije identifikovalo lica sa snimka o švercu cigareta, kao ni autentičnost video-materijala koji je Fejzić dostavio.
Fejzić je, podsjećamo, baveći se lovom, gotovo tri godine snimao grupu švercera koja iz Besnika kod Rožaja krijumčari cigarete na Kosovo. Na snimcima koje je dostavio tužilaštvu zabilježeno je kako jedan od švercera vadi pakete sa cigaretama iz džipa i slaže ih pored automobila. On je javno saopštio imena tadašnjih službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost i Ministarstva unutrašnjih poslova koji učestvuju u švercu cigareta.
Viši sud, umjesto istrage o švercu cigareta, 2015. godine kaznio je Fejzića sa 14 hiljada eura jer je navodno saopštio imena bez dokaza.
I ovaj Rožajac, poslije torture kroz koju je prošao, otmice i mučenja, nalazi utočište negdje u inostranstvu.
Ovaj slučaj samo je potvrdio ono što je pisano mnogo ranije, kada je penzionisani šef rošajske policije Šemso Dedeić izjavio da šverc duvana preko Crne Gore nikada nije prestajao. Dedeić je još tada izrazio uvjerenje da borba protiv duvanskog šverca ne treba da se vodi na periferiji, već bliže centrima.
On je ukazao na to da kriminal i šverc, osim graničnih prelaza, funkcionišu i duž porozne granice, na ilegalnim šumskim putevima, kojih samo prema Kosovu ima desetak, a nekima od njih granični prelaz Kula mogu zaobići i šleperi.
Više se niko ne sjeća takozvane afere “nafta”. Osim anonimnih, insajderi i u ovom slučaju bili su neki od bivših policajaca iz Rožaja, koji su ustvrdili da su za vrijeme fiktivnog izvoza nafte neki službenici napunili džepove sa čak dva miliona evra. Slučaj je, kako je tada saopšteno, preuzelo tužilaštvo, ali, kao i u duvanskoj aferi, nikada ništa nije riješeno, pisao je Portal Javnog servisa.
(Portal RTCG)