Guverner Banke Kanade Tif Maklem izrazio je zabrinutost zbog potencijalno ometajućeg uticaja vještačke inteligencije (AI) na tržište rada, upozoravajući da bi ta tehnologija dugoročno mogla da eliminiše više radnih mjesta nego što stvara.
“Kako vještačka inteligencija postaje sve više uspostavljena u ekonomiji i njeni uticaji sve transformativniji, ona bi mogla da uništi više radnih mjesta nego što stvara“, rekao je on na konferenciji o ekonomiji vještačke inteligencije Nacionalnog biroa za ekonomska istraživanja održanoj u Torontu, i dodao da ljudi koji izgube posao zbog automatizacije moraju da se bore za nove mogućnosti, prenosi Anadolu Agency.
Maklem je naglasio da će razumevanje i oblikovanje uticaja na tržište rada biti sve važniji kako AI nastavi da napreduje i širi se kroz ekonomije.
On je dodao da AI takođe može uticati na to kako preduzeća određuju cijene.
“Već postoje dokazi da digitalno osposobljene firme mijenjaju cijene češće od manje digitalno intenzivnih firmi. AI bi, pored toga, takođe mogao da utiče na nivo konkurencije u privredi”, kaže Maklem.
On je naglasio da centralne banke moraju pomno razumjeti kako bi AI uticala na inflaciju, kako indirektno kroz ukupnu potražnju i ponudu, tako i direktno kroz ponašanje u određivanju cijena.
Maklem je pozvao akademike da rade sa preduzećima i kreatorima politike kako bi bolje razumjeli i predvideli uticaje vještačke inteligencije.
(Capital/Anadolija)