Lider građanskog pokreta URA Dritan Abazović ocijenio je u razgovoru za Gardijan da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović “spona između organizovanog kriminala i crnogorske politike”
“On je problem. Moje lično mišljenje je, da je on duboko umiješan u korupciju“, rekao je premijer za britanski časopis.
Abazović je u intervjuu za Gardijan rekao je da je svrgnut političkim uticajem organizovanog kriminala nakon što je zaustavio švercere kokaina i cigareta.
Pravi razlog obaranje njegove Vlade, rekao je, je to što je raskinuo sa praksom decenijama povlađivanja kriminalnim grupama crnogorske vlade i to tako što je nadgledao i zaustavio ogromne zapljene kokaina i krijumčarenih cigareta.
Na konstataciju Gardijana da je nejasno koliko će još dugo ostati na funkciji premijere zbog komplikovane političke situacije Abazović je rekao da se prozapadna orijentacija Crne Gore neće promijeniti.
„U Crnoj Gori postoji malo političke konfuzije, ali mislim da nema rješenja koje nas ostavlja izvan vlasti“, objasnio je Abazović.
On je rekao da su mogući novi izbori ili novi koalicioni sporazum, ali će u svakom slučaju njegova zelena liberalna stranka, Građanski pokret Ujedinjena reformska akcija (URA), i njeni saveznici zadržati kontrolni udio u vladi.
„Ono što smo obećali našim partnerima u Stejt departmentu je da ćemo definitivno … imati kontrolni paket vlade i da ćemo zadržati bezbjednosni sektor i spoljnu politiku“, rekao je Abazović za Gardijan.
Britanski časopis podsjetio je da je u avgustu 2021. godine, kroz saradnju sa Europolom i zapadnim obavještajnim agencijama, Abazović nadgledao zapljenu 1,4 tone kokaina skrivenog u pošiljci banana, najveću zapljenu na Balkanu. U januaru ove godine zaplenjeno je još pola tone.
„Sav ovaj kokain je išao u zapadnu Evropu i dolazio je iz Ekvadora“, rekao je on.
U maju, nakon što je postao premijer, crnogorske bezbjednosne službe zaplijenile su 148.000 paketića švercovanih cigareta, što je, kako je opisao, najveća takva zapljena u evropskoj istoriji. Nakon što je u avgustu izgubio povjerenje parlamenta, Abazović je državnom tužiocu predao dosije o industriji šverca cigareta.
Vesna Medenica, koja je 17 godina bila na čelu Vrhovnog suda Crne Gore, uhapšena je u aprilu i optužena za prikrivanje navodnih operacija šverca kokaina i cigareta svog sina, podsjeća Gardijan.
Međutim, Abazović smatra da je sam predsjednik Đukanović taj koji sjedi na vrhu suživota između organizovanog kriminala i crnogorske politike. On je problem“, rekao je Abazović.
„Moje lično mišljenje je, jer je on duboko umešan u korupciju.
Đukanović je negirao ponovljene tvrdnje o korupciji tokom svoje duge političke karijere i nikada nije zvanično optužen. Bio je predmet italijanske istrage o švercu cigareta, ali je od nje odustalo 2009. godine.
Đukanović je branio i ofšor fondove na Britanskim Devičanskim ostrvima čiji su korisnici on i njegov sin, rekavši da ih je osnovao kada je bio u privatnom biznisu, a ne na javnoj funkciji. On je ranije ovog mjeseca za Radio Slobodna Evropa rekao da crnogorski rekord u borbi protiv organizovanog kriminala „ne treba potcijeniti“.
Iako nisu nelegalni, takvi tajni računi se ponekad koriste za skrivanje nezakonitih sredstava i izbegavanje oporezivanja kod kuće, piše Guardijan.
Navodno, Abazovićeva vlada je oborena zbog potpisivanja sporazuma sa Srpskom pravoslavnom crkvom o rešavanju dugogodišnjih imovinskih sporova, potez koji je bio duboko nepopularan u Crnoj Gori jer crkva ne priznaje u potpunosti nezavisnost zemlje od Srbije. To je otvorilo njegove političke neprijatelje, ali Abazović se ne kaje.
„Mislim da sam, kao i novi političari koji nemaju prtljag iz 90-ih, razveden od nacionalizma. Želim da promovišem pomirenje u svojoj zemlji, ali iu regionu, kako bismo mogli da idemo dalje“, rekao je Abazović i dodao: “optimista sam u vezi sa našom zemljom.”