12.9 C
Podgorica
7.01.2025.

Joksimović: Od početka novembra registrovano 248 slučajeva velikog kašlja

Tokom epidemije velikog kašlja, od početka novembra do danas, u Crnoj Gori je registrovano 248 slučajeva, kazao je za Radio Crne Gore epidemiolog u Institutu za javno zdravlje (IJZCG) dr Milko Joksimović. On je iskazao zadovoljstvo jer je mali broj oboljelih među najmlađima.

Joksimović je u emisiji “Radio ordinacija” kazao da je najveći udio oboljelih u grupi uzrasta od 11 do 15 godina, gdje je, kako je naveo, 119 registrovanih slučajeva.

“Na svu sreću, za sada nemamo veliki broj oboljelih u uzrasnoj grupi ispod jedne godine, tu je registrovano ukupno 14 oboljelih. Ali kako epidemija nastavlja da traje, postoji opasnost da sa porastom broja slučajeva poraste i broj slučajeva u uzrasnoj grupi ispod jedne godine, koja je posebno osjetljiva, odnosno kod kojih je rizik od razvoja teških formi bolesti naročito izražen”, kazao je Joksimović.

Slučajeva velikog kašlja, za sada je najviše u Podgorici, Danilovgradu i na Cetinju.

Joksimović napominje da je najvažnija mjera zaštite od pertusisa pravovremena i potpuna vakcinacija djece prije svega vakcinacija mlađe odojčadi.

“Gdje bi oni u uzrastu 2, 3 i 4 mjeseca trebali da prime svoje prve tri doze vakcine sa komponentom protiv velikog kašlja, koje će ih u najvećoj mogućoj mjeri zaštititi od težih formi bolesti i omogućiti da izađu iz tog osjetljivog perioda kada postoji rizik od razvoja, da kažemo, teže forme bolesti”, kazao je.

Nakon primijenje tri doze vakcine i jedne revakcine, objašnjava Joksimović, imunitet traje oko 4 godine.

“To znači da ne treba da čudi što imamo najveći broj oboljelih tamo negdje u tinejdžerskom uzrastu, jer je njima od posljednje doze vakcine prošao duži niz godina. Što da kažem, nije toliko veliki problem. Zašto? Zato što su oni uglavnom u uzrastu kada je rizik od razvoja ozbiljnije bolesti mnogo manji”, kazao je.

Izuzev pravovremene vakcinacije u dojčadi, Joksimović navodi i da se razmatra vakcinacija trudnica.

“Vakcinacija trudnica se prije svega preporučuje da bi novorođena beba u tom ranom uzrastu u prva 2 do 4 mjeseca života bila zaštićena prenosom antitijela od majke. Za sada je ovo u razmatranju, tome će se pribjegnuti ukoliko dođe do dodatnog porasta broja oboljelih u uzrasnoj grupi, ispod jedne godine, naročito u uzrasnoj grupi mlađe od dojčadi”, kazao je.

Za sada je osnovni savjet da se potpuno i pravovremeno vakcinišu odojčad. Izuzev vakcinacije, dodaje epidemiolog, važno je poštovati i opšte mjere prevencije.

“Ukoliko imamo simptome respiratorne infekcije, koji ne moraju samo biti veliki kašalj, nego bilo koji drugi simptomi respiratorne infekcije, vrlo je važno da ne odlazimo u posjete porodicama koje imaju malu djecu, znači novorođenčad i odojčad. Ukoliko izlazimo iz svog doma i moramo ići na posao ili negdje drugo, obavezno treba da nosimo masku. Pogotovo u zatvorenim prostorima, podrazumijeva se za zatvorene prostore mimo svog doma, a naročito za zdravstvene ustanove i za bilo koja mjesta gdje se okuplja veći broj ljudi. Druga je stvar, ukoliko imamo djecu koji imaju simptome respiratorne infekcije, ne treba da ih šaljemo u vrtiće dok ti simptomi ne prođu. Vrlo je važno i poštovanje fizičke distance, znači razmaka od nekih 1,5 do 2 metra u odnosu na druge osobe, provjetravanje svog životnog i radnog prostora i vrlo značajna mjera jeste pranje ruku. Dakle, osnovna poruka jeste i praktikovanje ovih opštih mjera prevencije, pravovremena vakcinacija djece, da bismo zaštitili posebno osjetljive grupe”, zaključio je Joksimović.

(Portal RTCG)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime