Viši sud u Podgorici odbio je jemstvo koje je po drugi put ponudio Veselin Veljović, bivši direktor crnogorske policije i nekadašnji savjetnik predsjednika države, za koga su porodica i prijatelji ponudili 928.000 eura da mu se ukine pritvor i da se u daljem toku postupka brani sa slobode, potvrđeno je “Danu” iz tog suda. Od ukupno ponuđene vrijednosti, kako je saopšteno Danu, 100.000 eura bilo je u gotovom novcu, dok je ostatak bio u nekretninama.
Jedan od Veljovićevih branilaca, advokat Mihailo Volkov, saopštio je da je odbrana cijenila navode iz prethodnog rješenja kojim je Viši sud u prvom navratu odbio jemstvo, pa su se porodica i prijatelji njegovog klijenta potrudili da obezbijede veći iznos garancije, koja očigledno u ovom slučaju nije bila dovoljna.
“Vjerujte da ne znam šta nakon toga da kažem što bi zvučalo smisleno, osim da smo cijenili i nadali se da će ponuđeni iznos biti dovoljan za Viši sud da omogući Veljoviću da se brani sa slobode”, kazao je Volkov za “Dan”.
Ovo je drugi put da Veljovićeva porodica garantuje da on neće bježati ako ga puste na slobodu. Sudija za istragu Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša odbila je krajem oktobra prvo ponuđeno jemstvo. Veljovićeva porodica tada je za njegovu slobodu garantovala sa 585.000 eura u nekretninama.
Bivši direktor Uprave policije uhapšen je 24. jula na Žabljaku. Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), lisice na ruke stavili su mu pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO).
Specijalno tužilaštvo sumnja da je bivši direktor policije posredstvom skaj aplikacije 22. decembra 2020. godine obavijestio biznismena Aleksandra Mrkića da se sprema pretres jednog magacina gdje su skladištene nelegalne cigarete i tako zloupotrijebio službeni položaj.
Osim Veljovića, tada su uhapšeni i Nikola Mrkić i Mujo Nikočević. Njima je 23. oktobra pritvor produžen za još tri mjeseca, odnosno do 24. januara 2024. godine. Veljovića sumnjiče da je po nalogu organizatora kriminalne organizacije preduzimao i da po potrebi nije preduzimao policijske aktivnosti, kao i da je obavještavao organizatora kriminalne organizacije o planiranim aktivnostima Uprave policije Crne Gore.
To tužilaštvo tereti Veljovića da je povjerljivim informacijama pomagao, kako tvrde, šefu kriminalne organizacije Aleksandru Mrkiću da švercuje cigarete. Navodno, u transkriptima sa Skaja tužioci su pročitali da je Veljović javio Mrkiću da će policija pretresati prostorije Muja Nikočevića, čime mu je pričinio korist u nelegalnom poslu – švercu cigareta. Terete ga za dva krivična dela – članstvo u kriminalnoj organizaciji i zloupotrebu službenog položaja.
Nekadašnji prvi policajac pred tužiocem je negirao krivicu, tvrdeći da je Mrkića i njegove poslove istraživao.
On je iz istražnog zatvora uputio javnosti pismo u kojem je naveo da je očigledno da je određivanje pritvora njegovo kažnjavanje, “politički progon i osveta zasnovana na političko-policijskim brljotinama koje imaju za cilj obračun sa svim neistomišljenicima”.
Veljovića “oborila” temperatura
Advokat Volkov kazao je da su uslovi boravka u pritvoru nezadovoljavajući i da je zdravstveno stanje njegovog klijenta loše, da konstatno ima povišenu temperaturu, te da je, između ostalog, i to bio jedan od razloga zbog kojih su u dva navrata podnosili zahtjev da se uz kauciju njegov branjenik pusti iz pritvora.
Kako piše u naredbi za sprovođenje istrage, početkom 2019. godine, Aleksandar Mrkić, koji se potražuje, stvorio je kriminalnu organizaciju čiji su pripadnici postali okrivljeni Arsenije Kalezić, Veselin Veljović, Mujo Nikočević, Nikola Mrkić, Željko i Dušica Bulatović, Predrag Veljić, Borislav Lečić, Nemanja Anđelković, Goran Gluščević, Nikola Bačilović, Elnagar Sadig, Nikola i Stefan Bubanja i druga zasad neidentifikovana lica zbog izvršenja neodređenog broja krivičnih djela krijumčarenje i pranje novca.
(Portal Dan)