12.9 C
Podgorica
7.01.2025.

Pejović: U potpunosti 47 porodica odbilo da se popiše

Predstavnici Monstata Snežana Remiković i Miroslav Pejović su najprije upoznali članove Odbora sa izveštajem o toku popisa.

Kako je naveo Pejović, u 20 opština nisu priojavljene nepravilnosti, u pet ima nepravilnosti, a u Podgorici je, kako je rekao, komplikovanija situacija.

Kako je on saopštio, 47 domaćinstva je u potpunosti odbilo da se popiše,  a 138 domaćinstava komisija iz Monstata mora posjetiti i ubijediti da učestvuju u popisu.

U Budvi, kao u Kotoru, Tivtu i Cetinju je dinamika popisivanja slabija, ali popisavača ima dovoljno i popis će biti realizovan uspješno. U Podgorici je, kako je kazao, situacija komplikovanija.

Za dnevni red koji je predložio Nikola Rakočević, predsjedavajući Odbora, glasali su svi članovi odbora.

Remiković je precizirala tri popisivača su imali kopije, a četiri su imale olovku piši-briši.

Kod tri popisivača utvrđena je potpuna vjerodostojnost podataka, a kod šet je istraga još u toku.

Zirojević je pitao kako se vrši procedura provjere podataka popisnih listova kod 16 popisivača koji su koristili olovke priši-briši.

Remiković je kazala da su provjere u toku, a da su raskinuti ugovori sa svim popisivačima koji su koristili ovu olovku.

Remiković je kazao da je na prošlom odboru Zirojević dao ideju da popisni obrasci mogu da se popunjavaju ovom olovkom, te su onda u Monstatu krenuli u provjeru.

“Na dosta obrazaca je probano da se vidi da li je korišćena olovka. Kod jednog popisavča je otkriveno da je koristio samo u dva slučaja ovu olovku.

Rakočević je kazao da popziva u ime odbora da je Tužilaštvo počelo da radi svoj posao iz svoje nadležnosti, napominjući da je svakom stalo, bez obzira na “stranu”, da se utvrde nepravilnosti.

“Utvrđeno je da Monstat nema učešće u ovom problemu, kao i opštinske popisne komisije. Može se utvrditi da su dio problema samo popisivači koji su olovku koristili”, kazao je Rakočević.

Ovaj odbor mora utvrdi metodologiju, proces utvrđuvanja vjerodostojnosti podataka sa popisa, kazao je on.

“Na koji način će se provjetiti podaci, prije unošenja u bazu podataka. Svim akterima u procesu odgovara da imamo apsolutno vjerodostojne podateke”, kazao je on i podsjetio da ćemo na raspolaganju imati softver kojim ćemo na kraju provjetiti podatke.

U interesu je svih nas da imamo vjerodostojne podatke, zaključio je on.

Monstat je do sada pokazao visok stepen profesionalnosti, utvrdio je on.

Kaluđerović je upitala predstavnike Monstata da li su popisavači koji su učetvovali u nepravilnostima mogu da se povežu, to jest da li može da se kaže da je riječ o organizovanoj akciji.

Ona je kazala da “ne može na nivou slučajnog uzorka da li je korišćena olovka piši-briši”.

Advokat Darko Dragović (PES) je kazao da se nepravilnostima moraju baviti zakonodavni i istražni organi, a da se Odbor mora baviti samo savjetodavnom problematikom.

Stojović je upitao ko je prvi koristio ovu olovku, a odgovor mu je dala Remiković, koja je odgovorila da je prvi popisivač koji je koristio ovu olovku otkriven u Podgorici.

Camaj je pozvao građane da kontrolišu olovke koje koriste popisivači, jer kako je kazao svima je u interesu da dobijemo istinite podatke, jer se na osnovu tih podataka narednih deset godina grade razvojne politike.

On je kazao da se u Ulcinju pojavio problem sa manjkom formulara na albanskom jeziku, kao i da obavještenja koja popisivači ostavljaju građanima nisu na albanskom. Istakao je i da se u Baru pojavio problem nemogućnosti popisivanja djece koje žive u inostranstvu.

(Portal Dan)
- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime